Haber

AB, reddedilen sığınmacıların geri dönüşü için strateji hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin içişleri bakanları, iltica başvuruları reddedilenlerin ülkelerine geri gönderilmesi için çalışıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi’nin içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenegard ile içişleri bakanlarının bir araya geldiği gayrı resmi toplantının ilk gününün sonunda ortak basın toplantısı düzenledi. AB ülkeleri, AB dönemi lideri İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya geldi.

Geçen yıl 330 bin kişinin AB’ye yasa dışı yollardan girdiğini vurgulayan Johansson, “2022’de AB’ye 924 bin sığınma başvurusu kaydedildi. Bu, AB’ye yasa dışı girişlerin 3 katı.” dedim.

Johansson, çoğunun uluslararası korumaya ihtiyaç duymayan kişiler olduğunu ve yüzde 60’ının başvurularının olumsuz sonuçlanacağını düşündüğünü belirtti.

AB Komisyonu yetkilisi şöyle devam etti:

“Uluslararası korumaya ihtiyaç duymadığı ülkelerden gelen ancak iltica başvurusunda bulunan ve kabul tesislerini kullanan kişiler bu konuda sistemi bloke ediyor. Bu şu anda birçok üye devletin baskı altında olduğu anlamına geliyor. Ayrıca 4 milyon Ukraynalıyı da ağırlıyoruz. mülteciler.”

Menşe ülkelerden geri kabul talebinin düşük olduğuna işaret eden Johansson, “Menşe ülkelerden geri kabul talebi, iade kararlarının sadece yüzde 16’sını oluşturuyor. Üye ülkelerin menşe ülkeye ulaşması, emin olmak için değerli. bir seyahat belgesi düzenleyebileceklerini veya AB tarafından düzenlenecek bir seyahat belgesini kabul edebileceklerini.” değerlendirmesini yaptı.

Üçüncü ülkelerle işbirliğini geliştirmek

İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenegard, “Birçok üye ülkenin kabul kapasitesi baskı altında ve birçok ülkede 2015 ve 2016’dan daha fazla mülteci var” dedi. dedim.

Geri kabul oranlarının düşük olmasının en önemli nedenlerinden birinin üçüncü ülke iş birliğinin zayıflığı olduğunu vurgulayan Stenegard, şunları kaydetti:

“Geri kabul konusunda üçüncü ülkelerle işbirliğini geliştirmenin temel araçlarından biri 25. unsurdur. Bu mekanizmaya göre komite, üçüncü ülkelerin geri kabul alanındaki işbirliği düzeyini düzenli olarak değerlendirecek ve raporunu buna göre parlamentoya sunacaktır. , ülkeler arzu edilen sonuçlara ulaşmak için siyasi ve diplomatik çabalarını yoğunlaştıracaklardır.”

Şubat ayındaki inanılmaz zirvenin ana gündemi

Ana gündemi göç olan görkemli AB Başkanları Zirvesi 9-10 Şubat’ta Brüksel’de yapılacak. Buna hazırlık olarak AB Komitesi, 24 Ocak’ta AB Konseyi’ne sığınma başvuruları reddedilenlerin menşe ülkelerine geri gönderilmesine yönelik operasyonel stratejiyi sundu. Strateji, hızlandırılmış iade prosedürleri ve bu prosedürlerin yönetiminin dijitalleştirilmesi için önlemler içermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu