Haber

Adalet Bakanlığı’ndan Ankara Barosu’na ‘adını değiştir’ baskısı

ANKARA – ‘Birden çok baro’ düzenlemesi ile ‘Hayır. İstanbul ve Ankara’daki mevcut baroların yanı sıra 2 baro yürürlüğe girdi. Ankara Barosu, Adalet Bakanlığı’ndan ‘Ankara 1 Nolu Baro’ adının kullanılması talebini aldıklarını açıkladı.

“Senin Bir, İki, Beş, Sekiz, On!” Bakanlık, başlıkla yaptığı açıklamada tepki göstererek, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Baromuza iletilen Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü yazısı ile Baromuzun isminin verilmesi istenmektedir. Baromuzun adliyelerdeki tabelalarında ve resmi yazışmalarda değiştirilemeyeceğini belirterek, şöyle devam etti:

“14 Temmuz 1924’te kurulan ve Cumhuriyet ile yaşıt olan Ankara Barosu, gücünü geçmişinden ve bağımsız hukukçularından almaktadır. Türkiye Barolar Birliği’nin kuruluşunda da öncü rol oynayan Baromuza herhangi bir rakam vermek hiçbir yetkinin sınır ve yetkisi dahilinde değildir. Ankara Barosu’nun Başkent Barosu olduğunu unutanlar bilsinler ki biz onların cübbelerine aldanmıyoruz, altından gösterdikleri sopadan da korkmuyoruz.”

tarakli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu