Haber

AK Parti Sözcüsü Çelik: AB’nin Türkiye’ye yönelik tutumu utanç verici

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun 2023 Türkiye Raporu ile ilgili olarak, “Bu rapor kapsamında Türkiye’nin Filistin’deki İsrail katliamına karşı tutumunun AB ile tamamen uyumsuz olduğu vurgulanıyor” . “Bu AB için utanç verici” dedi.

AK Parti üyesi Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB Komisyonu’nun 2023 Genişleme Stratejisi Belgesi ile Türkiye dahil tüm aday ve potansiyel aday ülkeler için hazırlanan ülke raporunu eleştirdi. Çelik, “AB Komisyonu’nun 2023 Türkiye Raporu, daha önceki raporlarda da görüldüğü gibi Türkiye’ye yönelik taraflı bir yaklaşımı yansıttığı için aynı fanatik değerlendirmeleri sürdürüyor. Bu rapor kapsamında Türkiye’nin Filistin’deki İsrail katliamına karşı duruşu tamamen tarafsızdır. AB’ye uygun.” AB’nin uyumsuz olduğunu vurgulaması ayıptır. Türkiye’nin bu şekilde tescillenmesini Avrupa halkı ve tüm dünya halkı takdir edecektir. AB Komisyonu ve AB’nin önde gelen devletleri Gazze’deki felakete rağmen sergiledikleri tavırla insani ve kozmik değerler adına konuşma yetkisine sahip değil. “AB ülke ve kurumlarının ortaya koyduğu bu tutum, başta Türkiye olmak üzere tüm halklara ve devletlere karşı insanlık vicdanına dayalı utanç verici bir yaklaşımdır” dedi.

Avrupa sokakları ile Avrupa devletleri arasında güçlü bir ayrım bulunduğunu belirten Çelik, “Filistin’de yaşanan insani felakete ilişkin Avrupa sokakları her türlü engellemeye rağmen kozmik maliyetlere ve uluslararası hukuka uygun bir tutum sergiledi. Burada bir kez daha Avrupa halklarını selamlıyor, AB organlarını tarihe emanet ediyoruz.” Kara leke olan tavırları konusunda bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu