Haber

Anayasa Mahkemesi Can Atalay’ın haklarının ihlal edildiğine karar verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu Türk Personel Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi özgürlüğü ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Avukat Figen Çalıkuşu, Atalay’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini, aksi takdirde Atalay’ın haklarının ikinci kez ihlal edileceğini söyledi.

Avukat Figen Çalıkuşu, Gezi Parkı davasında yargılanan ve 18 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu Can Atalay’a ilişkin Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin açıklama yaptı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un “Gerekçeli kararı gördükten sonra açıklama yapmak gerekir” açıklamasına yanıt veren Çalıkuşu, Türkiye’de herkesin Anayasa Mahkemesi kararlarına bağlı olduğunu hatırlattı.

“13. AĞRI CEZA MAHKEMESİ HÂKİMLERİNİN ANAYASA İLE SINAMA SÜRECİ”?

Anayasa Mahkemesi’nin gecikmeli de olsa Atalay hakkında iki farklı anayasal hakkın ihlal edildiğine karar verdiğini belirten Çalıkuşu, “13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin Anayasa ile sınanması süreci. 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri bağlı mı? Anayasa Mahkemesi’yle mi değil mi? Bunu göreceğiz.” “Anayasa Mahkemesi’nin kararı 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldiğinde ilk yapılması gereken Can Atalay’ın tahliyesidir. Çünkü hakları gasp edilmiştir. Hakları ihlal edilmiştir. Hak ihlali kararı olduğu için Bu hakların kendisine gecikmeksizin iade edilmesi gerekir” dedi.

ADALET BAKANI’NA CEVAP

Atalay’ın serbest bırakılmaması halinde ikinci kez haklarının ihlal edileceği uyarısında bulunan Çalıkuşu, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamasını da değerlendirdi. Çalıkuşu, “Adalet Bakanı ‘karar arasındaki ilişkiyi görmemiz lazım’ dedi. Hayır, kararın gerekçesini görmenize gerek yok. Anayasa Mahkemesi hak ihlalini tespit etti. Adalet Bakanlığı ve Yargıtay 13. Ağır Ceza Mahkemesi yargıçları da buna bağlı. Türkiye’de herkes Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına bağlı. Önce bunu öğrenmemiz lazım.” “Gereklidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu