Haber

Bahçeli’den Gazze açıklaması: Türkiye müdahale etmeli

MHP Genel Başkanı Devlet BahçeliSosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze’de 2 haftadır insani felaketler zincirinin yaşandığını, soykırım boyutuna ulaşan vahşi saldırıların artık sabır ve hoşgörü sınırlarını aştığını belirtti.

Bahçeli, 17 Ekim’de Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’nin bombalandığını hatırlatarak, ” Ne yazık ki Filistinli masumlar kana bulanmıştır. İsrail saldırılarında son 24 saatte 352 Filistinli hayatını kaybetti. 7 Ekim’den bu yana 4 bin 385 Filistinli kardeşimiz hayatından alındı. “Toplam 1.756 çocuk ve 1.000’e yakın kadın vahşice katledildi.”dedi.

Bahçeli, uluslararası toplumun Gazze’deki seri ve sürekli cinayetleri korku filmi izler gibi izlediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ne bir ses ne de bir tepki var. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün karar ve yaptırım organları kilitlendi. ABD’nin vetosu nedeniyle geçici ateşkes dahi ilan edilemedi. İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan hiçbir şey çıkmadı. Toplantı. Kolay kınama mesajlarından başka şifa yoktur.” “Böyle bir girişim ya da niyet yok. Kahire’de düzenlenen ‘Gazze Barış Zirvesi’nden şu ana kadar bir sonuç çıkmadı.”

‘Türkiye’nin garanti teklifi akılcı, doğru ve stratejik bir girişimdir’

Bahçeli, Türkiye’nin insani, vicdani ve hukuki tezlerini güçlü bir şekilde dünya gündemine taşıyarak, akan kanın durdurulması, insani trajedilerin sona erdirilmesi konusunda sürekli beraat ettiğini ve açık yanını ortaya çıkardığını belirterek, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın, adil ve kalıcı bir barış ortamının tesis edilmesi vesilesiyle takdire şayan diyaloglar ve samimi diplomatik temaslar yürüttüğü, kalbi katılaşmayan herkes tarafından bilinmektedir. İki devletli çözüm iradesi gerçekleşmiş, böylece 1967 sınırları içerisinde başkenti Doğu Kudüs olmak üzere coğrafi bütünlük sağlanmıştır.” “Bağımsız ve egemen Filistin devletinin tanınması, günümüzün karanlığından kurtulmanın tek yoludur. Türkiye’nin İsrail ile Filistin arasındaki çıkmazın açılması için garantörlük teklif etmesi son derece akılcı, doğru ve stratejik bir girişimdir.”

Çağrı: ’24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa Türkiye hızla devreye girmeli’

Bahçeli, İsrail-Filistin çatışmalarını durdurmak şöyle dursun, tırmandırıp yaymaya yönelik alçak bir plan ve komplonun aralıksız ilerlediğini ve kategorik olarak işlevselliğini koruduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

Elbette bu kanlı ve yıkıcı sürecin böyle devam etmemesi gerekiyor. Dünya kuzuların sessizliğine gömülürken, başta Türk milleti olmak üzere Gazzeli kuzuların ölümlerine ‘Ben insanım’ diyen hiç kimse sessiz kalamaz, kalmamalı, kalmayacaktır.
Milliyetçi Hareket Partisi olarak davetimiz şudur: Bugünden itibaren 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, baskınlar durmazsa, mazlumlara bomba atılmaya devam edilirse Türkiye’nin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini milletimle açıkça paylaşıyorum. tarihi, insani ve dini sorumlulukları gereği devreye girer ve gereğini yapar. Gazze’yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bizim mirasımızdır. Türkiye Cumhuriyeti, Gazze’yi mutlu çocuklar şehri, kardeşlerimizin huzur ve iman içinde yaşayacakları bir İslam beldesi yapmaya hazırdır ve Allah’a yemin ederim ki buna da kadirdir. “Cumhurbaşkanımız, aktif ve çok boyutlu diplomatik çabalarında Türk milletinin ve tüm inananların yanındadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu