Haber

Bendevi Palandöken’den ‘Sahte İçki’ Uyarısı: “Her Önüne Gelenin Metil Alkole Ulaşması Engellenmeli”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, yılbaşı öncesinde artmaya başlayan uydurma içki kaynaklı vefatlar konusunda vatandaşları uyardı. Palandöken, geçersiz içki imalinde kullanılan metil alkole her önüne gelenin rahatlıkla ulaşmasının engellenmesini istedi.

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, bugün yaptığı açıklamada, yılbaşının yaklaşmasıyla artan düzmece içki kaynaklı ölümlere dikkat çekti. Alkollü içecek fiyatlarının yüksek olması nedeniyle insanların geçersiz içkiye yöneliğine vurgu yapan Palandöken’in açıklaması şöyle:

“HER ÖNÜNE GELENİN METİL ALKOLE ULAŞMASI ENGELLENMELİ: Yılbaşı yaklaşırken biliyorsunuz geçersiz alkollerde de maalesef insan vefatları çoğalıyor. Bunlar gözü dönmüş beşerler tarafından yapılan, fiyatları bakımından da insanları memnun eden sayılarla satılan alkollü içecekler, hakikaten de insan sıhhatini tehdit ediyor. Her önüne gelenin metil alkole ulaşması engellenmeli. Her ne kadar yasak olsa da geçersiz içki üretiminde kullanılan metil alkole ulaşılması engellenemiyor. Zira diğer bir yolla temin ediliyor. Fakat birçok sitelerde bu alkolün ne halde yapılacağı tanım ediliyor, hatta YouTube’da bunları vatandaşın öğrenmesine dayanak olunuyor. Bu durumda devlet de milyarlarca liralık ziyana uğruyor. Olağan ki paradan daha kıymetlisi, vatandaşlarımızın sıhhatine ziyan veriyor, hayattan kopmalarına neden oluyor. Hem aileleri hem kendileri, tıpkı anda onlar hayatını kaybediyor fakat geride kalanlar da bu alkol melanetinden, hüznünden kurtulamıyor.

FİYATIN YÜKSELİĞİ NEDENİYLE BEŞERLER KAÇAK ALKOLE YÖNELİYOR: Bunun için birçok önlemler var. Aslında bunların ruhsatlı, Tütün Üst Şurası tarafından bandrollü, vatandaşın alacağı yerlerdeki adresleri aşikâr olmasına karşın maalesef fiyatın yüksekliğinden kaynaklanan bu olaya maalesef daha çok kaçak alkolle içki yapmaya yöneliyorlar. Gerektiği üzere de tam formülü gerçekleştiremediği için lezzetine yahut o andaki alkolün derecesine bakmaksızın vatandaş kendisini zehirliyor.

VATANDAŞ OTOKONTROLÜ KENDİSİ YAPACAK: Devletin kolluk kuvvetleri her türlü önlemi almasına karşın maalesef bu ölümlerin önüne geçilemiyor. Biz, müşterilerimize bunu söylüyoruz. Münasebetiyle da bunun kolay ulaşılabilir yahut bu türlü tanımlarıyla yaygınlaşmasına neden olan bu alkolün imalatçıları da hızla sistemlerini değiştiriyorlar. Vatandaş otokontrolü kendisi yapacak yahut aile bireyleri bizim meskende alkol yapılıyor diye şikayette bulunacak ki canları yitirmeyelim. Yoksa bu suretle her yeni yıl başlangıcında hazırlıklarını yapıyorlar, ucuza mal ederiz diye. Bu sofralara koyulan, aslında kendilerini dünyadan koparacak bir alkol olduğunu hissetmeden tüketiyorlar. Bunun için yurttaşlarımızın, bedelli müşterilerimizin bu bahse tenezzül etmemelerini öneriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu