Ekonomi

Brezilya Kongresi Küçük Online İthalatlara %20 Vergi Uygulanmasını Onayladı

Brezilya Kongresi’nin alt kanadı, 50 dolar ve altındaki uluslararası online alışverişlere %20 ithalat vergisi getiren yasa tasarısını kabul etti. Karar Salı günü milletvekilleri ile daha önce vergi önlemine karşı çıkan Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın yönetimi arasında yapılan görüşmelerin ardından alındı.

Halen Senato’nun onayını bekleyen tasarı, aynı kategorideki online siparişlere %60 oranında vergi uygulanmasını öngören daha önceki bir teklife kıyasla önemli bir indirim anlamına geliyor. Bu değişiklik, yönetimin kamu harcamalarını yönetirken vergi gelirlerini arttırma çabalarını takip ediyor.

NYSE:BABA’nın AliExpress’i ve Shein gibi büyük küresel online perakendeciler Brezilya pazarında faaliyet gösteriyor ve yeni vergi düzenlemesinden etkilenebilirler.

Geçtiğimiz hafta yeni vergiyi veto edebileceğini belirten Başkan Lula, Kongre’nin basit bir oy çoğunluğuyla kararını geçersiz kılma olasılığıyla karşı karşıya.

Yasa koyucular destek toplamak amacıyla %20 vergi oranını, otomobil üreticilerine sürdürülebilirlik vergisi teşvikleri sunan daha geniş bir yasama paketine dahil ettiler.

Bu yasama hamlesi, Lula yönetiminin geçen yıl online satış vergisi uygulamaya yönelik bir önceki girişiminin tüketicilerin güçlü muhalefetiyle karşılaşarak geri çekilmesine yol açmasının ardından geldi. Önerilen vergi, Asya e-ticaret platformlarının Brezilya’da artan pazar penetrasyonu karşısında yerel perakendecileri desteklemenin bir yolu olarak görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu