Yaşam

Cep Herkül Naim Süleymanoğlu kimdir ve nerelidir? Naim Süleymanoğlu’nun Hayatı ve Kayıtları

Cep Herkülü olarak da bilinen Naim Süleymanoğlu, tüm dünyanın tanıdığı haltercimizdir. Artık haltere genç yaşlarında başlayan Süleymanoğlu, birçok rekor kırdı. Türkiye Olimpiyat tarihinde güreş dışında altın madalya kazanan ilk sporcu oldu. Kendi ağırlığının 3 katından fazla 10 kilo kaldıran Süleymanoğlu, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Naim Süleymanoğlu’nun hayatı 2019 yılında beyaz perdeye taşındı. Peki, Naim Süleymanoğlu’nun başarıları ve rekorları nelerdir? Naim Süleymanoğlu kaç kilo kaldırdı?

Detaylar burada…

Naim Süleymanoğlu kimdir?

23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu’nun 1977 yılında haltere başladığı biliniyor. 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda 52 kiloda iki altın madalya kazanarak şampiyon oldu. . On altı yaşında rekoru kırarak yeniden şampiyon oldu. Süleymanoğlu böylece ‘halter tarihindeki en genç dünya rekoru sahibi’ oldu.

1983 yılında Viyana’da düzenlenen turnuvada koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda 295 kilo olmak üzere 56 kiloda dünya rekorları kırdı. Daha sonra bu rekorları kıran isim yine kendisi oldu. 1986 yılında 60 kilo kategorisinde dünya şampiyonasına katılmış ve toplam rekorunu 335 kiloya çıkararak dünya şampiyonu olmuştur.

1988 Seul Olimpiyatları’nda 60 kilo kategorisinde yine rekorlar kırdı. Naim Süleymanoğlu’nun Seul’deki muhteşem başarısı ile Türkiye’de olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyayı kazanan sporcu oldu.

1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçildi. 1992 Barselona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük elde ederek yurda altın madalya ile dönen Naim Süleymanoğlu, ‘Yılın En İyi Sporcusu’ seçildi. Dünya’ o yıl Uluslararası Halter Basın Komitesi tarafından. Halterci, 1993 Dünya Şampiyonasında üç altın madalya kazanmasının yanı sıra iki dünya rekoru kırdı. Ayrıca Bulgaristan’da düzenlenen 1994 Avrupa Halter Şampiyonası’nda sadece üç asansörle üç dünya rekoru kırdı.

Naim Süleymanoğlu Kariyer

Naim Süleymanoğlu’nun haltere 1977 yılında dokuz yaşında başladığı biliniyor. On beş yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya kazanarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekoru kırarak yeniden şampiyon oldu. Böylece halter tarihindeki en genç dünya rekoru sahibi oldu. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonası ve altı Avrupa Şampiyonası vardır. 46 kez dünya rekoru kırdı. 1984 yılında (16 yaşında), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarih yazdı.

1983-1986 ortasında 13’ü küçüklerde, 50’si büyüklerde olmak üzere 63 rekor kırdı ve yine bu dönemde 52, 56 ve 60 kiloda dünya ve Avrupa şampiyonlukları kazandı. 1984, 1985 ve 1986’da yılın dünya haltercisi seçildi.

1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın Sovyetler ile boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti’nin soy iade operasyonu kapsamında Türk isimlerine yasak getirmesi nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak değiştirilmiştir.

Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için Türkiye Büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’de yaşamayı ve Türk milli takımı adına yarışmayı talep etti. Talebi kabul edildikten sonra Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Naim Süleymanoğlu’nun Başarıları

 • İlk dünya rekorunu 15 yaşında kırdı.

 • 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘Yılın Haltercisi’ seçildi.

 • 1988 Seul, 1992 Barselona ve 1996 Atlanta Olimpiyatlarında üç kez şampiyon oldu.

 • Kırk altı kez dünya rekoru kırdı ve yedi kez dünya şampiyonu oldu.

 • Kendi ağırlığının üç katından fazla 10 kilo kaldıran tek sporcudur.

 • 1988 Seul Olimpiyatlarında silkmede 60 ve 190 kilo kaldırarak yeni bir dünya rekoru kırdı.

 • 1988 Seul Olimpiyatlarında altı dünya ve dokuz Olimpiyat rekoru kırdı ve büyük bir zafer kazandı.

 • Türkiye’de olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyayı kazanan sporcu oldu.

 • 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Kurulu tarafından ‘Dünyanın En İyi Sporcusu’ seçildi.

 • Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak tarihe geçti.

 • 1988’de Time dergisine kapak oldu.

Naim Süleymanoğlu’nun Gidişi

Siroz nedeniyle karaciğer yetmezliği tedavisi gören Süleymanoğlu, 6 Ekim 2017’de cerrahi karaciğer nakli oldu. Süleymanoğlu, nakil sonrası beyin kanamasına bağlı ödem nedeniyle beyin ameliyatına alındı. Ameliyattan sonra hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi. O günden beri ağır bakımda tedavi gören Naim Süleymanoğlu, tedavilere yanıt vermeyince 50 yaşında 18 Kasım 2017’de aramızdan ayrıldı. Cenazesi 19 Kasım 2017 Pazar günü Fatih Camii’nden kaldırıldı ve Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

kavaklidereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu