Ekonomi

Çiftçiye 4 milyon litre mazot desteği yüzleri güldürdü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde yüz hibe ile kentteki 33 bin 180 çiftçiye verdiği 4 milyon 46 bin 550 litre mazot desteği, toprağı süren ve eken üreticileri zor durumda bıraktı.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı tüm çiftçilere verilen kartla gelen avantajların yanı sıra Çiftçi Kart uygulamasıyla hayata geçirilen mazot takviyesi projesi de çiftçiye büyük avantaj sağladı. Gazi ilinin tüm ilçelerinde yapılan destekler çerçevesinde tarla sürüme için en büyük harcama kalemi olan akaryakıt giderlerinde rahatlama yaşayan çiftçiler, memnuniyetlerini dile getirerek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür ettiler.

“Dizel olunca her şey yapılır”

Oğuzeli’ye bağlı Yeşildere köyünde çiftçilik yapan Fatma Işık, Çiftçi Kart uygulaması ve mazot desteğinin üreticiler için güzel bir uygulama olduğunu vurgulayarak, “Marketlerde güzel indirimler oluyor. Bu destekler bize çok iyi geldi. Eskiden tarlamızı bir kere sürerdik şimdi 2-3 kere sürüyoruz.Bunun için Fatma Şahin Başkana teşekkür ederiz.Mazot olunca her iş yapılır herşey ona bağlı.Üretime katkısı olur.I Lider Fatma Şahin’e bu desteği için teşekkür ediyorum, kendisinden çok memnunuz, üreticiyi destekliyor.”

“Bütün çiftçileri sevindiriyor”

Aynı köyde çiftçilik yapan Aysel Terlemez, Başkan Fatma Şahin’e Çiftçi Kart için teşekkür ederek, “Bütün çiftçileri sevindirdi. Tarım pazarlarında ve hastanelerde indirimler var. Bu çiftçi kartını almak çok güzel oldu. Çiftçi önceleri değerli olmadığını hissetmişti ama bu temeller ve uygulamalarla çiftçiler “Onunla üretim yapmak daha değerliydi. Daha fazla imkan sağlandı. Şimdi ekim zamanı. Bu mazotla üreticiler tarlalarını, bahçelerini sürecekler. Güzeldi, bize bir nevi katkısı oldu. Büyük kar edecek yapımcı. Tüm çiftçiler adına lider Fatma Şahin’e minnettarım.” dedi.

“Mazotumuzu kartla beraber alıp tarlamızı rahat sürüyoruz”

18 yaşındaki çiftçi Hasan Taşdemir ise mazot desteğine değinerek, “Tarlamızı iki kez sürerdik, mazot almakta zorlanıyorduk. Ancak mazotumuzu kartla alıp mazotumuzu sürüyoruz” dedi. Tarla rahat ediyor.Maliyetler ve masraflar düşüyor yani bu durum bize daha fazla kar sağlayacak.Her yerde indirim sağlıyor.Çiftçi kartı.Çiftçinin pek bir ilgisi yoktu.Çiftçi kartı sayesinde artık bize taban sağlanıyor. .Bu proje güzel oldu, akaryakıt temini için Önder Fatma Şahin’e teşekkür ederim.”

Çiftçi Kartı Hakkında

Mazot desteği ile hayata geçirilen Çiftçi Kart ve Çiftçi Kart Mobil Uygulaması ile üreticiler tarımsal desteklere ve hibelere daha kolay erişebilecek. Üzerinde isim yazan QR Kod ve kimlik kartları ile çiftçilere anlaşma sağlanıyor; Tarım Kredi Kooperatifi ve Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinden indirimli ürün alabilecekler, indirimli sağlık ve kamu kurum ve kuruluşlarından yararlanabilecekler, market ve firmalardan indirimli alışveriş yapabilecekler.

Çiftçi Kart Taşınabilir Uygulaması Android ve IoS seçenekleri ile AppStore ve Google PlayStore üzerinden telefonlara indirilebilir. Uygulama içerisinde duyurular, etkinlikler, haberler, indirimler, eğitimler gibi menü sekmeleri yer alırken, çiftçi buradan bakiye bilgilerine ve son harcama detaylarına hızlıca ulaşabilecek. Taşınabilir uygulama, içeriği sayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve kooperatiflerin sosyal medya hesaplarına da hızlı erişim sağlayacak. Gaziantep Ticaret Odası’nın tarımsal işlerde anlık fiyat takibi ve ÇKS bilgilerine erişim alternatifi menülerde de yer alacak. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu