Sağlık

Demans hastalığı tanıdan 15 yıl önce talep edilebiliyor

Araştırmacılar, hastaların resmi olarak teşhis edilmesinden yaklaşık 15 yıl önce demans riskini tahmin edebilecek bir kan testi geliştiriyorlar. Bilim insanları, Birleşik Krallık Biobank projesine kayıtlı 50 binden fazla sağlıklı gönüllüden kan örnekleri topladı. Kan örneklerinde demansın “biyolojik belirtilerinin” bulunmasıyla teste yönelik umutlar arttı.

Kan testi, genel olarak demansın ve özellikle ileri yaşlarda Alzheimer hastalığının başlangıcını öngören dört proteinin kalıplarını belirledi.

YÜZDE 90 DOĞRULUK ORANI

Protein profilleri yaş, cinsiyet, eğitim ve genetik yatkınlık gibi daha klasik risk faktörleriyle birleştirildiğinde bilim adamlarının demansı tanıdan yaklaşık 15 yıl önce yüzde 90 doğrulukla tahmin etmelerine olanak tanıdı.

Çin’deki Warwick Üniversitesi ve Fudan Üniversitesi’nde çalışan Profesör Jianfeng Feng şunları söyledi: “Bunu Birleşik Krallık’taki hastanelerde kullanılabilecek bir tarama kiti olarak geliştirmeyi umuyoruz.”

Son zamanlarda yapılan çok sayıda çalışma, kan testlerinin demans geliştirme olasılığı en yüksek olan hastaları erken dönemde tespit etme potansiyelini ortaya koymuştur.

Bu şekilde doktorlar, Alzheimer için tam teşhis testleri de dahil olmak üzere ileri değerlendirme için hangi hastaların hızlı bir şekilde takip edilmesi gerektiğini belirleyebilir.

Son araştırma için 2006 ile 2010 yılları arasında demans tanısı konmamış 52.645 İngilizden kan örnekleri toplandı. Bu örnekler donduruldu ve 10 ila 15 yıl sonra analiz edildi.

1.400’den fazla katılımcının demans hastası olduğu belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu