Haber

DSÖ, maymun çiçeği virüsünün adını “Mpox” olarak değiştirecek

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Avrupa başta olmak üzere dünyada tesirini gösteren maymun çiçeği (Monkeypox) virüsünün ismini, ırkçı ve yaftalayıcı lisandan uzak durmak için “Mpox” olarak isimlendirme kararı aldıklarını açıkladı.

Örgütün yazılı açıklamasında, virüsün isminin değiştirilmesi gayesiyle milletlerarası sıhhat uzmanlarıyla bir müddettir yapılan fikir alışverişinden sonra, maymun çiçeğinin Mpox olarak isimlendirilmesi tarafında üye ülkelere tavsiyede bulunulacağı bildirildi.

Açıklamada, “Maymun çiçeği salgını yılın başında etkisini göstermeye başladığında internet ortamında ırkçı ve yaftalayıcı ithamların kullanıldığı yönünde haberler DSÖ’ye iletildi.” denildi.

İsim değişikliği için başlatılan bir yıllık geçiş sürecinde Mpox’un “tercih edilen isim” olarak tavsiye edileceği, daha sonrasında sürekli kullanılacağı bildirildi.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, insan bedeninde ilk olarak 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görüldü.

1958’de maymunlarda görülmesi üzerine virüs, “maymun çiçeği” olarak isimlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu