Teknoloji

Elon Musk’a para ödemekten bıktılar, yeni anlaşma yapmadılar

Elon Musk, Twitter’ı satın almak için ödediği 45 milyar doların acısını çıkarmak için sosyal medya platformunu kullanıcısından para emen bir süpürgeye dönüştürdü. Neredeyse tweet atmak için bile insanları para ödemek zorunda bırakan platform, şirketlere ise hiç acımıyor.

Oyun cihazları üzerinde kullanıcılarına oyun ekran görüntülerini X’te paylaşma imkanı sunan Nintendo da, bunun için X’in API’sine aylık 40 bin dolardan fazla abonelik ücreti ödemekten artık yıldığını açıkladı. Şirket, abonelikten çıkarak, oyuncularına ekran görüntüsü paylaşma seçeneğini sadece diğer sosyal medya platformları için sunacağının altını çizdi.

X’in oyun departmanı ise bu ayrılış nedeniyle büyük panik halinde. X yöneticileri, Nintendo ile uzun süredir devam eden iyi ilişkilerinin sürdüğünü ve beraber çalışmaya devam edeceklerini açıkladılar ama Nintendo hiç de aynı fikirdeymiş gibi görünmüyor.

Şirketler X’in API’sini kullanıp kendileri için uygulamalar geliştirmek istediklerinde, minimum 40 bin dolardan başlayan aylık abonelik ücretleri ödemek zorundalar. Yapmak istedikleri işin niteliğine göre bu ücret aylık 210 bin dolara kadar çıkıyor.

Oyun firmaları da bıktı

X’ten ayrılan ilk oyun şirketi Nintendo da değil. Daha önce Microsoft da Xbox üzerinden artık X’e ekran görüntüsü gönderilmeyeceğini açıklamıştı. Sony da her ay on binlerce dolar ödemekten bıkıp Kasım ayında API aboneliğini kapatmıştı.

Elon Musk ise fiyatlarda indirime gitmeyi hiç düşünmüyor. Kullanıcılardan her ay aldığı abonelik ücretinin bile X için fazlasıyla yeterli bir gelir kaynağı olduğu düşünülüyor.

Buna ayrıca reklam gelirlerini de eklediğinizde, Musk 45 milyar doları yakında amorti edebilir. Ayrıca, Cumhuriyetçi partiyi desteklemek için Twitter’ı satın aldığı bilinen Musk’ın hedeflerine çoktan ulaştığı, Twitter’daki yeni yayın politikasının Demokrat’ların oyunu aşağı çekmede çok etkili olduğu da vurgulanıyor. ABD’yi yönetmek gibi siyasi bir amaç için harcanan 45 milyar dolarsa pek büyük bir bedel sayılmaz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu