Haber

Erkek öğretmenden kadın öğretmene ‘harem-selamlık’ saldırısı

Öğrencilerini Kırklareli Lülerburgaz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yemekhanesine götüren öğretmen Aylin Gabralı, ‘harem-selamlık perdesi’ açık kaldığı için sorumlu müdür yardımcısı Engin Yıldırım’ın saldırısına uğradı. Saldırı raporu alan öğretmen, saldırgan hakkında suç duyurusunda bulundu. Lise öğrencilerinin kaldığı pansiyonun yemekhanesinde kameraların çalışmadığı ortaya çıktı.

Birgün’den Gökay Başcan’ın haberine göre, Mehmet Akif Ersoy Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören öğrenciler, birkaç hafta önce sorumlu öğretmenleri Aylin Gabralı ile birlikte perdeyle ayrılarak harem salonuna dönüştürülen kafeteryaya gittiler. Gabralı öğretmen kız öğrencilerin bulunduğu taraftaki perdeyi açarak yemek kısmına geçti. Daha sonra Lüleburgaz İmam Hatip Anadolu Lisesi pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı Engin Yıldırım ayağa kalkıp perdeyi kapattı. Perdeyi neden kapattığını ve öğrencileri göremediğini söyleyen müdür yardımcısı Gabralı’nın yanına gelerek bağırmaya başladı. Kendisine bağıran ve kendisine doğru yürüyen müdür yardımcısından uzaklaşmaya çalışan Gabralı öğretmenin elindeki tabldot yere düştü. Üzerine yiyecek döken müdür yardımcısı Yıldırım, kadın meslektaşlarına saldırdı. Şiddete maruz kalan öğretmen polisi arayarak müdür yardımcısından şikayetçi oldu. Aldığı darbe sonucu kollarında, bacaklarında ve kafasında morluklar oluşan Gabralı öğretmene de darp raporu geldi.

Biyoloji öğretmeni Gabralı, “Perdeyi neden kapattığını ve öğrencileri görmemiz gerektiğini anlattım. Daha sonra yanıma gelip bana bağırmaya başladı. Buranın bu şekilde çalıştığını ve kendi işime bakmam gerektiğini söyledi. Ona nazikçe bağırmasına gerek olmadığını söylediğimde bu sefer daha da yüksek sesle bağırdı ve fiziksel olarak yanıma yaklaştı. Şu anki telaş içinde elimdeki tabldot istemeden düşüp üzerine kondu. “Daha sonra bir anda canavara dönüştü, üzerime geldi ve tekme atıp dalmaya başladı” dedi.

Sol bacağında morluklar olduğunu belirten Gabralı, “En ilginç kısım şuydu. Her yerde kamera olmasına rağmen kameralar kayıt yapmıyordu. Kameralar 6 aydır çalışmıyor. Kız ve erkek öğrencilerin kaldığı bir yurtta böyle bir şey mümkün olabilir mi? “Kameraların çalışmaması çok ciddi bir durum” dedi.

KAMERALARIN ÇALIŞMADIĞINI İTİRAF ETTİ

Yıldırım, herhangi bir fiziki müdahalede bulunmadığını iddia etti. İmam hatip lisesi olduğu için perdenin kapalı kalması gerektiğini ve bunun kural olduğunu belirten Yıldırım, “Yemekleri üzerime attı. Ben istemeye istemeye geri çekildim.” Yıldırım, sorumlu olduğu yurttaki kameraların aylardır çalışmadığını da itiraf etti.

‘KABUL EDİLEMEZ, Affedilemez’

Hürriyet Eğitim-Sen Kırklareli İl Temsilcisi Emrah Gültekin de olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her ne sebeple olursa olsun, özellikle öğretmen unvanına sahip bir kişinin bir öğretmene veya kadına uyguladığı şiddet asla kabul edilemez ve affedilemez. Aylin üyemize yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. İmam Hatip Yurdu yemekhanesinin uzun süredir çalışmadığını ve kıza herhangi bir kayıt sunulmadığını belirterek, “Öğrencilerin kaldığı yurtta kameraların çalışmaması hem suç hem de kabul edilemez bir olaydır. Saldırıyı gerçekleştiren kişi hakkında derhal idari soruşturma başlatılacağını ve soruşturmanın güvenliği açısından görevden uzaklaştırılacağını, bunların gerçekleşmemesi halinde her türlü idari tedbiri uygulayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. Sorumlular hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu