Haber

Gaziemir Belediyesinde işten çıkarılanlar için yürüyüş düzenlendi

İzmir’de, TÜRK-İŞ’e bağlı Belediye-İş Sendikası üyeleri, Gaziemir Belediyesinde işten çıkarılan 28 emekçi için yürüyüş yaptı.

Gaziemir Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 100 kişilik grup, belediye binası önüne kadar yürüdü.

Belediye-İş Sendikası 4 No’lu Şube Lideri Ayhan Doğan, burada yaptığı açıklamada, Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda’nın göreve geldiğinden bu yana 28 işçiyi haksız ve hukuksuz şekilde işten çıkardığını iddia etti.

İşçilerin hukuk mücadelesi başlattığını ve bazı işçilerin açtıkları davaları kazanıp tazminat hak ettiklerini aktaran Doğan, Arda’nın işten çıkarılan emekçilerden özür dilemek yerine kıdem tazminatlarını 10 taksitle ödemeyi teklif ettiğini savundu.

Arda’dan haksız tavrına son vermesini beklediklerini tabir eden Doğan, şunları söyledi:

“Belediye Lideri Arda, haksız hukuksuz kararlarıyla evvel çalışanları açlığa ve yoksulluğa terk ediyor. Alınan yanlış kararlarla da belediyeyi ziyana uğratıyor. Lider, kıdem tazminatını derhal ödemeli. Zira kıdem tazminatı hakkı, iş mukavelesinin sona ermesine bağlı bir haktır. O nedenle tazminat, emekçi ile patron ortasındaki iş akdi sona erdiğinde peşin olarak ödenmelidir. Belediyeyi ziyana uğratmaya, yıllardır mağdur ettiğin işçilere zulmetmeye bir son vermelisin.”

Açıklamanın akabinde küme üyeleri belediye önünde halay çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu