Teknoloji

Google’ın Meteorologları İşsiz Bırakacak Yapay Zeka Modeli: 10 Gün Sonrasının Hava Durumunu 1 Dakikadan Kısa Sürede Tahmin Edebiliyor!

Google’a bağlı yapay zeka şirketi Derin Düşünce, “ GraphCastadlı yepyeni bir model geliştirdiğini duyurdu. Yeni model, başarılı olması halinde hava iddialarında devrim yaratma potansiyeline sahip.

GraphCast, hava durumu iddialarında bulunabilen bir yapay zeka aracıdır. Science dergisinde bugün yayınlanan araştırmada bilim insanları, modelin , zamanın %90’ındaGerçek sonuçlar sağladığını ve geleneksel hava tahmini teknolojilerinden daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

GraphCast bir dakikadan kısa sürede hesaplama yapar ve hava koşullarını 10 gün önceden doğru bir şekilde tahmin edebilir.

Araştırmaya göre GraphCast hava koşullarını izliyor 10 gün önceden tahmin edebilir Ve bunu çok daha gerçekçi ve hızlı bir şekilde yapıyor. hesaplamalarınız bir dakikadan kısa süredeNeler yapabileceği paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Yapay zeka modelinin pratikte de başarılı olduğu belirtildi. Araştırmacılara göre GraphCast, ABD’de eylül ayında meydana gelen Lee Kasırgası’nın New York’un Long Island bölgesine varışını 10 gün önceden tahmin edebildi. O dönemde meteorologların kullandığı standart hava durumu teknolojileri geride kaldı.

Bunların dışında GraphCast aşırı hava olayları tahmini Bu konuda iyi olduğu söyleniyor. DeepMind’a göre model, birden fazla sıcak hava dalgasını veya tropikal kasırgayı tahmin edebiliyor. Algoritmanın yeni verilerle yeniden eğitilebilmesi, iklim değişikliğine bağlı hava olayları hakkındaki varsayımlarının çok daha iyi hale gelebileceği anlamına geliyor.

Bunun umut verici olduğunu söyleyebiliriz. İklim değişikliğine bağlı aşırı hava olayları son yıllarda önemli ölçüde arttı. Yangın, sel gibi afetlerde binlerce insan ve hayvan hayatını kaybetti, birçok alan zarar gördü. Önceki iddiaların detaylandırılması, bu ciddi olayların etkisinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Klasik hava tahmini uygulamalarının yerini alabilecek GraphCast’in şimdi olmasa da yakın gelecekte ne zaman yaygın olarak kullanılacağı henüz belli değil. Ancak Wired’a göre Google modeli kendi çalışmalarına entegre etme fikri.Değerlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu