Teknoloji

Güneş’in yüzeyinde görüntülenen “yılanın” sırrı NASA tarafından açıklandı

Güneş’in etrafında misyon yapan Solar Orbiter uzay aracının 5 Eylül’de morötesi kamerası ile tespit ettiği bir manzarada, Güneş yüzeyinde saniyede 170 kilometre süratle yol alan, yılan gibisi bir oluşum görülüyor.

Güneş çok sıcak ve atmosferindeki tüm gazlar plazma formunda bulunuyor. Yılan olarak isimlendirilen bu oluşum, Güneş’in görünmez manyetik alanının bu plazmayı şekillendirmesi ile ortaya çıkıyor. Plazma, manyetik alanlardan etkileniyor. ESA, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Yılan formundaki plazma Güneş’in bir ucundan diğer ucuna uzanan manyetik alana paralel olarak ortaya çıkmış gibi görünüyor” dedi.

ESA ayrıyeten, “Yılanı bu kadar ilgi çekici yapan şey, daha sonra patlayan ve uzaya milyarlarca ton plazma fırlatan aktif bir güneş bölgesinden başlamasıdır” diyor. Yılan, bir Güneş patlamasının habercisi olabilir.

ESA, NASA ile ortaklaşa Solar Orbiter vazifesine liderlik ediyor. Uzay aracı, güneşin gizemli kutup bölgelerini inceleme ve yıldızımızın diski ve koronasının bu inanılmaz imgesi üzere gibisi görülmemiş imgelerini yakalamak için 2020’nin başlarında fırlatıldı.

Solar Orbiter ve NASA’nın tamamlayıcı Parker Solar Probe görevi tarafından yılan ve patlama hakkında toplanan datalar, bilim insanlarının güneşimizin aktivitesini ve Dünya’daki bağlantı ve navigasyon sistemlerini etkileyebilecek uzay havasını nasıl ürettiğini daha düzgün anlamalarına yardımcı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu