Haber

İsrail medyası: ABD, İran’la nükleer programı konusunda kısmi bir anlaşma yapmayı düşünüyor

ABD’nin nükleer programının bazı bölümlerinin dondurulması karşılığında yaptırımların hafifletilmesini öngören İran’la kısmi bir anlaşma yapmayı düşündüğü ve bunu İsrail ve Avrupa ülkelerine ilettiği iddia ediliyor.

İsrail merkezli Walla sitesinin haberinde, ABD Lideri Joe Biden yönetiminin kısmi anlaşma önerisini İsrail ve Avrupa ülkelerine (Almanya, Fransa ve İngiltere) bildirdiği bildirildi.

Kısmi anlaşmanın, İran’ın uranyum zenginleştirmesini yüzde 60 seviyesinde dondurması karşılığında Güney Kore’deki banka hesaplarındaki 7 milyar dolarlık blokenin kaldırılması için yaptırımların gevşetilmesini kapsadığı söylendi.

Haberde, Amerikalıların öneriyi arabulucular aracılığıyla İran’a ilettiği ancak Tahran yönetiminin bunu reddettiği ve 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya geri dönmekte ısrar ettiği belirtildi.

ABD’de İran’la kısmi anlaşmaya varılması konusundaki tartışmaların, İran’ın nükleer programına ilişkin krizin yönetiminde yeni bir yaklaşımı temsil ettiği ve ABD’nin İran’ın son iki yılda nükleer programında kaydettiği ilerlemeden duyduğu kaygıyı yansıttığı belirtildi. .

Walla’nın haberine ilişkin İran’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) Şubat ayında yayınladığı raporunda, İran’ın Fordo Nükleer Tesisinde yüzde 83,7 oranında saf zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları tespit edildiği duyurulmuştu. İran ise uranyum zenginleştirmesinin yüzde 60’ı geçmediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu