Haber

Keçiören’de Türkmen şehitleri anıldı

Keçiören Belediyesi, 16 Ocak 1980’de Irak’ta şehit olan Türkmen liderler anısına Türkmen Şehitleri Anma Programı düzenledi. İlçedeki Kerkük Parkı’nda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Kur’an-ı Kerim’in okunması.

Programa ev sahipliği yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, katılımcılara yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kahramanlarımız ve yiğitlerimiz Necdet Koçak, Abdullah Abdurrahman, Adil Şerif ve İstek Demirci’nin anısına düzenlediğimiz anma programımıza hoş geldiniz. 16 Ocak 1980’de Saddam Hüseyin döneminde idam edilen ve şehit edilen kahramanlarımızın suçları kendi kültürlerini yaşatma çabalarıdır.Rabbim bir ayetinde şöyle buyuruyor: ‘Allah zalimleri ve zulmedenleri sevmez. .’ Bildiğiniz gibi Saddam Hüseyin de idam edildi.Türkmen kardeşlerimize asimilasyon ve soykırım uygulandı, nice bedeller ödendi.Bizler dünyaya hakkı, adaleti, medeniyeti getiren büyük bir milletin çocuklarıyız. Yıllar önce bugün şehit olan Türkmen şehitlerimizin ruhunu yaşatmak için orada bulunuyoruz. Birliğe ihtiyacımız var, dayanışmaya ihtiyacımız var, dayanışmaya ihtiyacımız var, kardeşliğe ihtiyacımız var. Canlarını veren kahramanlarımıza saygılı olmalıyız. Anıyoruz. Şehitlerimize rahmetle. Mekanları cennet olsun. “Canlılığımız, kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz güçlü olsun” dedi.

Türkmen Şehitlerini Anma Programına, Keçiören İlçe Başkanı Kadir Karapınar, MHP Keçiören İlçe Başkanı Metin Bayrakçı, AK Parti Keçiören Kadın Kolları Lideri Saliha Küçüker, Dünya Türk Gençler Birliği Başkanı Ersin Hoş, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Kutluhan Yayçılı, KKTC Eğitim ve Öğretim Üyesi katıldı. Kültür Ataşesi Bünyamin. Merhametsiz ve Ahmet Arslan, TİKA temsilcileri, Ankara’da yaşayan Türkmenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Ankara’da yaşayan Türkmenler ve vatandaşlar katıldı.

Anma programının ardından Türkmen Şehitleri Anıtı’na çelenk ve karanfiller bırakılarak şehitlerimiz için dualar edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu