Haber

Konya Alaaddin Tepesi için sağduyu

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen programda konuşan Heyet Başkanı Cafer Bozkurt, yarış ile yeni bir projeye imza atmak istediklerini ve bununla ilgili kapsamlı bir heyet çalışmasına başladıklarını belirterek, “Bu çalışma sırasında sadece bir harabeyi korumak için değil bu tepeyi ve höyüğü korumak için.konuyla ilgili bütüncül bir çalışmanın daha doğru olduğu anlaşıldı.Bu yüzden çalışmayı iki aşamalı olarak programladık ve sonucunda 47 proje geldi.Bunları değerlendirdik. 47 proje arasından 7 tanesini ikinci etap için seçtim” dedi.

“ALAADDİN TOPES KONYALILAR İÇİN SADECE BİR TEPE DEĞİL”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise Alaaddin Tepesi’nin Konyalılar için sadece bir zirve olmadığını belirterek, Alaaddin Tepesi’nin hem tarihi bir anlam taşıdığını hem de kentte hemen herkesin hatıralarının olduğu bir yer olduğunu sözlerine ekledi.

Alaaddin Tepesi’nin tarihi olarak Selçuklu padişahlarının defnedildiği değerli bir bölge ve Selçukluların en nadide eserlerinden biri olan Alaaddin Camii’nin bulunduğuna değinen Önder Altay, düzenledikleri yarışla ortak akıl oluşturmaya çalıştıklarını; Mesleğinde öne çıkan kişilerin çok çalışmış olmasının bir sonucu olduğuna değindi.

“KONYA’MIZ İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Yarışmanın konusunun zorluğuna dikkat çeken Lider Altay, “Elimizdeki malzeme kerpiç. Konumu tarihi bir sitedir. Sonuç olarak, çok zor bir karardı. Ancak heyetimiz çok uğraştı ve en beğenileni seçmek için çok uğraştı. Heyet başkanımız Cafer Bozkurt’a, heyet üyelerimiz Nevzat Sayın, Armağan Güleç Protectz, Ömer Dabanlı, Nevzat Çevik, Muharrem Ceken ve Mehmet Uysal’a şükranlarımı sunuyorum. Başından beri bizlere büyük destek veren İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Coşkun Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Konya Çevre Şehircilik İl Müdürümüz Hülya’ya, Dicle Aydın ve Yaşar Erdemir hocamıza, müze uzmanımız Mehmet Ali Çelebi’ye, çalışma arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim. Umarım en keyiflisi seçilir ve en keyifli uygulama ile Konyamıza keyifli bir başlangıç ​​yaparız inşallah.”

Protokol gereği dereceye girenlere ödüllerinin verildiği ödül töreninin ardından heyet üyeleri ve akademisyenlerin katılımıyla yarışmanın kolokyumu gerçekleştirildi.

Programa; AK Parti Konya Milletvekilleri Orhan Fazilet, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Konya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Başkanı Hülya Şevik, Konya Mimarlar Odası Eski Başkanı Armağan Güleç Kormaz , heyet üyeleri, mimarlar, öğrenciler ve konuklar.

haniajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu