Ekonomi

Novo Nordisk, Lilly’nin ilacının üstün kilo kaybı göstermesiyle düşüşe geçti

Oldukça başarılı obezite ilacı Wegovy’nin arkasındaki şirket olan Novo Nordisk’in (NYSE:NVO) hisseleri Salı günü %1,1 oranında düştü. Bu düşüş, Eli Lilly’nin (NYSE:LLY) rakip ilacı Mounjaro’nun daha hızlı ve daha önemli kilo kaybına yol açtığını gösteren bir veri analizinin yayınlanmasının ardından gerçekleşti.

Pazartesi günü JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan analizde, Lilly’nin Mounjaro ve Zepbound’unun temel bileşeni olan tirzepatid ile Novo’nun Wegovy ve Ozempic’inin aktif bileşeni olan semaglutidin kilo verme etkileri karşılaştırıldı.

Çalışmada, Mounjaro kullanan 9.193 hastanın ve Ozempic kullanan eşdeğer sayıda hastanın sağlık kayıtları ve eczane verileri incelenmiştir. Ortalama katılımcı 242 kilo ağırlığındaydı ve yaklaşık yarısına tip 2 diyabet teşhisi konmuştu.

Bulgular, Mounjaro kullanan bireylerin vücut ağırlığında en az %5’lik bir azalma elde etme olasılığının %76 daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çeşitli bireysel risk faktörleri ayarlandıktan sonra, Ozempic kullananlara kıyasla %10’luk bir kilo kaybına ulaşma olasılıkları iki kattan fazla ve %15’lik bir kilo kaybına ulaşma olasılıkları üç kattan fazla olmuştur.

Önde gelen insülin üreticileri olarak bilinen Novo Nordisk ve Eli Lilly, bu tedavilerle gelişmekte olan zayıflama ilacı pazarına girmiştir. Analistler, bu sektörün 2030’ların başında yıllık satışlarda 150 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyor. Şirketler, haftalık kendi kendine enjeksiyon kalemiyle uygulanan kendi ilaçlarının üretimini arttırmak için aktif olarak çalışıyorlar.

Araştırma ekibi, Ozempic ve Mounjaro’nun öncelikle tip 2 diyabet yönetimi için reçete edilmesine rağmen, çalışmanın deneklerinin yarısının ilaçları yalnızca kilo kaybı için kullandığını ve bunun sonuçları etkilemiş olabileceğini belirtti.

Analizin ilk sonuçları, hakem incelemesinden önce ilk olarak Kasım ayında medRxiv’de yayınlandı. Hem Novo hem de Lilly’nin rekor düzeydeki hisse fiyatları, bu kilo verdirici ilaçlardan elde edilen kârlar tarafından yönlendirildi. Novo’nun Wegovy’si 2021’den beri ABD pazarında bulunurken, Lilly’nin Zepbound’u ABD’de ancak geçen yılın sonlarına doğru piyasaya çıktı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

senkaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu