Ekonomi

Putin’den ‘tahıl anlaşması’ açıklaması

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle düzenlediği toplantıda Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Batılı ülkelerin “kibirli” yaklaşımlarına rağmen Rusya’nın anlaşmayı birçok kez uzattığını belirten Putin, “Yabancı meslektaşlarımızın üzerinde anlaşmaya varılan ve onaylanan şartlara tam olarak uymasını bekliyorduk ama bu olmadı.”

Anlaşmanın feshedilmesinden Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu belirten Putin, “Bu anlaşmanın yapılmamasından Rusya’nın sorumlu olduğu iddia ediliyor. Ayrıca Afrika’da bir zamanlar soyulmuş olan bazı ülkelerde yaşanan felaketlerden de Rusya sorumlu tutuluyor. Batı’yı savaşların, açlığın ve yoksulluğun uçurumuna ittiler. Neo-kolonyal sistem çerçevesinde bu devletleri talan etmeye devam ediyorlar” dedi.

Putin, tahıl anlaşmasının başlangıçta insani bir öneme sahip olduğunu ancak Batılı ülkelerin bu unsuru tamamen yok ettiğini belirtti.

Rusya’nın yoksul ülkelere ücretsiz gübre gönderme çabasının Batılı ülkeler tarafından engellendiğini belirten Putin, “Anlaşma mevcut haliyle anlamını yitirdi” dedi.

“Anlaşmanın insani özü sağlansın”

Rusya’nın anlaşmanın devamı için çeşitli şartları olduğuna işaret eden Putin, “Gıda ve gübre hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm sorunlar kaldırılmalı. Buna onların SWIFT uluslararası bankacılık ödeme sistemine bağlanması da dahil. . Bizim bu konuda söze, fikre ihtiyacımız yok, bu şartların sağlanmasına ihtiyacımız var” dedi.

Rusya’nın tahıl ürünlerinin uluslararası pazarlara sevkiyatının ve Rusya’ya tarım alet ve ekipmanlarının sevkiyatının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Putin, Rus gemilerinin sigorta konusunun da çözülmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşmadaki “insan unsurunun” da geri getirilmesi gerektiğini vurgulayan Putin, “Son olarak Rusya’nın anlaşmaya dönmesinin temel şartı, anlaşmanın insani özünü yeniden tesis etmesidir. önce yerine getirilirse, derhal bu anlaşmaya geri döneceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu