Haber

Reuters: İsrail’in Şam’a saldırısında İran Devrim Muhafızları üyesi öldürüldü

Suriye devlet medyası, İsrail tarafından gerçekleştirildiği düşünülen saldırıda başkent Şam’ın Mazzeh semtindeki bir binanın hedef alındığını bildirdi. Haberde başka ayrıntı verilmezken, Suriye yerel medyası Şam’da patlamaların duyulduğunu bildirdi.

Reuters haber ajansına konuşan ‘Suriye yanlısı bölgesel ittifak’ kaynağı, İsrail’in 20 Ocak Cumartesi günü Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan bir mensubun öldüğünü, saldırıda yaralananların da bulunduğunu söyledi. . Kaynağın ajansla paylaştığı bilgiye göre, saldırıda hedef alınan çok katlı bina ‘Suriye hükümetine destek veren İranlı danışmanlar’ tarafından kullanılıyordu. İsrail’in düzenlediği bildirilen baskında söz konusu binanın ‘tamamen yıkıldığı’ iddia edildi.

SURİYE’DE DEVRİM MUHAFIZLARI KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Daha önce İran Devrim Muhafızları’nda ‘deneyimli askeri danışman’ olduğu söylenen Seyed Razi Musavi’nin Suriye’de İsrail saldırısında öldürüldüğü haberi İran basınına yansımıştı. Aralık 2023’te yaşanan olayın ardından İran Dışişleri Bakanlığı da ‘misilleme hakkının saklı olduğunu’ açıklamıştı. Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar Musavi’nin İran ile Suriye arasındaki askeri iş birliğini koordine ettiğini söylerken, İran’ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı Musavi’nin Şam’ın güneydoğusundaki Seyyida Zeyneb bölgesine düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi.

Ardından İran’ın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) başkenti Erbil’e bu hafta gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin Devrim Muhafız Ordusu’ndan yapılan açıklamada, “Liderlerin ve kilit unsurların toplanma yerleri” belirtildi. Son dönemdeki terör saldırılarıyla bağlantılı olarak özellikle Suriye’de işgal var.” “Kontrol ettiği bölgelerde bulunan IŞİD terör örgütü, bir dizi balistik füze fırlatılarak tespit edilerek imha edildi.” IŞİD’in üstlendiği Kerman saldırısı, Rask kentinde güvenlik güçlerine yönelik saldırı ve Suriye’de Razi Musavi’nin öldürüldüğü saldırı dikkat çekti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu