Haber

Sakarya’da FETÖ sanığı 3 dernek üyesine hapis cezası

Sakarya’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne ait davada (FETÖ) kapatılan Akide Geyve Eğitim ve Toplumsal Hayatı Geliştirme Derneği üyesi 3 sanık, “silahlı terör örgütüne üye olma” cürmünden 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkların kimileri ile avukatları katıldı.

Celse ortasında gelen dokümanların zapta geçirilmesinin akabinde görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 6 sanığın mahpusla cezalandırılmasını, 22 sanığın ise beraatini talep etti.

Söz verilen sanıklar, evvelki beyanlarını tekrar ettiklerini, mahkumiyete yönelik mütalaaya katılmadıklarını belirterek, beraatlerini istedi.

Söz alan sanık müdafileri de cumhuriyet savcısının mahkumiyete yönelik mütalaasına katılmadıklarını, hatanın maddi ve manevi ögelerinin oluşmadığını düşündüklerini lisana getirerek, müvekkillerinin beraatlerini, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan konuların kullanılmasını ve imza formundaki isimli denetim önleminin kaldırılmasını talep etti.

“Silahlı terör örgütüne üye olma” cürmünden 3 sanığın 6 yıl 3 ay mahpusla cezalandırılmasına karar veren mahkeme heyeti, 25 sanığın ise beraatine hükmetti.

Heyet, yargılama esnasında vefat eden bir sanığın davasının düşürülmesine ve sanıklar hakkında imza biçimindeki isimli denetim önleminin kaldırılmasına karar verdi.

İddianame

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, kapatılan Akide Geyve Eğitim ve Toplumsal Hayatı Geliştirme Derneği üyesi 29 sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7 yıl 6 aydan 15’er yıla kadar mahpus cezası isteniyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu