Haber

Sancar, HDP Meclis Grup Toplantısı’nda konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “AKP-MHP Cumhur İttifakı sanki seçime değil savaşa hazırlanıyor. Kampanyalarını seçim değil savaş kampanyası gibi yürütüyor.” dedim.

Sancar, partisinin TBMM Kümelenmesi’nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıkladığını hatırlattı.

Seçime hazır olduklarını belirten Sancar, “Seçimlerde en büyük kararı millet verecek ve bu düzene son verecek. Bundan şüpheniz olmasın.” dedi.

İktidarın seçimi kazanmasının hesapladığı kadar kolay olmayacağını savunan Sancar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yaklaşan seçimlerin seçimlerin ötesinde bir anlamı var. Hepimiz bunun farkındayız, iktidar da bunun farkında. Sadece milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimi olmayacak, yaşamak istediğimiz ortak geleceği belirleyecek bir seçim olacak. Bu seçim bir rejimin oylamalı seçimi olacaktır” diyen Erdoğan, “Bu bir övünme, talan, çete ve mafya sistemidir. Türkiye’yi uluslararası mafyanın kol gezdiği bir ülke haline getirdiler, devasa bir suç imparatorluğu yarattılar. Bu düzeni devam ettirebilmeleri için bu seçimler onlar için bir ölüm kalım meselesidir.”

“Emek ve Özgürlük İttifakı ile seçim sürecini yürütüyoruz”

Seçimin kendileri için bir geleceği kurma mücadelesi olduğunu belirten Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı ile seçim sürecinde yürüdüklerini, ezilenleri, sömürülenleri, dışlananları ve ezilenleri bir araya getirmek istediklerini söyledi.

Seçimin çok çetin bir mücadeleye sahne olacağını ve her türlü zorluğa hazır olduklarını ifade eden Sancar, “Onların oynadıkları, oynamak istedikleri her oyunu boşa çıkaracak gücümüz var. Biz bu seçimlere şartlarla giriyoruz. demokrasinin ve hukukun askıya alındığı ağır bir siyasi tecridin içindedir. Savaşa hazırlanıyor. Kampanyalarını bir seçim kampanyası gibi değil, bir savaş kampanyası gibi yürütüyor.” değerlendirmesini yaptı.

HDP’ye yönelik kapatma davası ve hazine yardımını bloke etme kararına değinen Sancar, “Bunların her biri bu iktidarın, bu rejimin seçim kampanyasının araçları ve yolları olarak karşımıza çıkıyor çünkü bu çıkmazın ve karanlık ittifakın olumlu bir vaadi yok. halka sunmak, onların bir davası, bir hikayesi yok.” ifadeleri kullandı.

Çözümlerin değil, krizlerin odak noktasının güç olduğunu iddia eden Mithat Sancar, “Bir varoluş sorunuyla uğraştıklarını biliyorlar, bu yüzden baskı, şiddet, baskı, şiddet dışında herhangi bir araç ve yöntem kullanacak durumda değiller.” Yasakları ve hukuksuzlukları bıraktılar. Karanlığı sömürmek istiyorlar, biz bu ülkeyi aydınlığa çıkarma azmiyle yürüyoruz ve başaracağız, kimsenin şüphesi olmasın. Bu rejimi ve bu rejimi durduracağız, değiştireceğiz ve bu hükümeti de göndereceğiz.” dedi.

“Artık anayasa diye bir şey yok”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bugün partisinin grup toplantısında HDP ile ilgili sözlerini eleştiren Sancar, “Anayasa Mahkemesi’ne talimat gönderiyor, Anayasa Mahkemesi’ni tehdit ediyor. Artık anayasa diye bir şey yok, açıkça Anayasa’yı çiğnediler. ihlali ayaklar altına almak şöyle dursun, bu konuda en ufak bir çekinceleri yok.” görüşünü savundu.

Kapatma davasının seçim sonrasına ertelenmesini istediklerini hatırlatan Sancar, “Bunu kendimiz için değil, Türkiye’deki demokrasi güçlerinin adalet ve özgürlük, emek ve barış idealleri için istiyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Sancar, Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’ni tehdit ettiğini öne sürerek bu konuda sessiz kalmamasını istedi.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı profiline atıfta bulunarak, “Bu topraklarda yaşayan tüm halklardan, inançlardan, kimliklerden, kültürlerden ve cinsel yönelimlerden aday arıyoruz, böyle bir aday çıkarmak istiyoruz” dedi. dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu