Haber

TBMM’de bütçe görüşmelerine damga vuran görüntü! Fuat Oktay konuşurken AK Parti sıraları boş kaldı.

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifinin tamamına ilişkin görüşmeler bugün saat 12.00’de başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 12 gün sürecek bütçe maratonuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşması sırasında çekilen bir fotoğraf damgasını vurdu.

CHP’Lİ TANAL: 4 DÖNEM PARLAMENTO’DAYIM HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞTİM

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde, Oktay konuşurken AK Parti sıralarının boş olması dikkatlerden kaçmadı. Fotoğrafları paylaşan Tanal, “4 dönemdir meclisteyim. AK Parti milletvekillerinin en az bu yıl bütçe görüşmelerine katıldığı süreci heyecansız izliyoruz. Koltuklar boş. Gelmediler.” Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ı izlemek için AK Parti milletvekillerinin bütçe toplantısına ilgisizliği devam ediyor.”

“KENDİ EKİPLERİNDEN KAYBOLDULAR”

Söz konusu görüntüleri aktaran bir diğer isim ise CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan oldu. Özkan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “AK Partililer sadece milletten değil, kendi takımlarından da ümidini kesti. Bu düzen değişecek” ifadelerini kullandı.

15 BAKANLIK VE KURUMUN BÜTÇELERİ TARTIŞILACAK

Genel Kurul bütçe görüşmeleri için Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere aralıksız toplanacak ve günlük programını tamamlayana kadar çalışmalarına devam edecek. TBMM’de bu hafta TBMM, 15 bakanlık ve bu bakanlıklara bağlı ve bağlantılı kamu kurumlarının bütçeleri görüşülecek.

2023 yılı bütçesi için Genel Kurul toplantı programı aşağıdaki gibidir:

6 Aralık Salı:Parlamento, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve SporBakanlık, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tevkifevleri İşyerleri Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Veriler Koruma Kurumu.

7 Aralık Çarşamba:Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türk Enerjisi, Nükleer ve Maden Araştırma Enstitüsü, Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İklim Değişikliği Başkanlığı.

8 Aralık Perşembe:Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türk Yazmaları Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Bütünleşme Kurumu Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Kapadokya Bölge Başkanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu.

9 Aralık Cuma:Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Kurumu.

10 Aralık Cumartesi:Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Kıyı Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türk Sağlık Kurumları Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı.

11 Aralık Pazar: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma Müdürlüğü Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Müdürlüğü Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Müdürlüğü Cumhurbaşkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Uzay Ajansı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu ve 127 bütçesi üniversiteler. Öte yandan Dışişleri Komisyonu, uluslararası anlaşmaların onaylanmasını onaylayan 10 yasa tasarısını görüşmek üzere 6 Aralık Salı günü toplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu