Haber

Tunus ve Fransa dışişleri bakanları ikili ilişkiler ve Tunus’taki gelişmeleri görüştü

Tunus Dışişleri Bakanı Nebil Ammar, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile ikili ilişkiler ile Tunus’taki ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Ammar ile Colonna’nın telefonda görüştüğü belirtildi.

Görüşmede iki ülke arasındaki temel bağlar ve bunları daha üst düzeye çıkarmanın yolları ele alındı.

Tunus’un halkın istekleri doğrultusunda gerçek bir demokrasi ve daha adil ve kapsayıcı bir kalkınma için geri dönülmez bir yola girdiğini kaydeden Ammar, Fransa dahil tüm paydaşlarla yapıcı diyaloğa hazır olduklarını ve Türkiye’den anlayış beklediklerini ifade etti. ülkenin içinden geçtiği durumun özgüllüğü.

Fransız Bakan Colonna, ülkesinin Tunus’u desteklemeye devam edeceğini ve mevcut ekonomik krizle mücadelede onun yanında olacağını söyledi.

İki bakan, bir an önce bir araya gelerek 2023’te Paris’te 4’üncü Tunus-Fransa Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısını düzenlemek istediklerini vurguladı.

Tunus’ta siyasi ve ekonomik kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de Meclis çalışmalarını askıya alan ve milletvekili dokunulmazlığını kaldıran olağanüstü kararları ülkede tıbbi bir “istisnai durum” oluşmasına neden oldu.

Başkan Said’in kararlarının ardından ülkede yıllardır devam eden ekonomik kriz derinleşti.

Kovid-19 salgınının da etkisiyle büyüyen ekonomik krizden kurtulmaya çalışan Tunus, Mayıs 2021’den bu yana IMF ile 1,9 milyar dolarlık yeni kredi için görüşüyor.

Ayrıca Tunus hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşının ardından derinleşen ekonomik krizin ardından bir süredir yabancı yatırımı çekecek reformlar üzerinde çalışıyor.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Ferit Bilhaç, geçen yıl Şubat ayında Tunus’a ekonomik reformları gerçekleştirmesi için kredi sağlamaya hazır olduklarını ve gelecekte bir anlaşma yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu