İş

VİOP haftaya yüzde 0,3 artışla başladı.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı haziran ayı sözleşmesi haftaya yüzde 0,3 artışla 6.525,00 puandan başladı.

Açılış seansında, Haziran vadeli kontrat bir önceki seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 6.525.00’den işlem gördü.

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 6.508,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 6.514,00 puana yükseldi.

Analistler, küresel borsaların ABD, Avrupa, Japonya ve Çin merkez bankalarının para politikalarının açıklanacağı haftaya temkinli başladığını söyledi.

Ana konumda 6.500 ve 6.400 puan

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günkü toplantısında yüzde 74 olasılıkla politika faizini sabit tutmasının beklendiğini belirterek, politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamalarındaki sinyallerin, yatırımcıların ilgi odağı olmak.

Analistler, Fed’in bu hafta faiz oranlarını artırabileceği öngörülse de, Temmuz ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak “şahin” politikalarına son vereceğinin tahmin edildiğini söylediler.

ABD ekonomisinde işgücü piyasasının soğuma sinyalleri verdiğini ancak halen istenilen sonuçlara ulaşılamadığını belirten analistler, yarın açıklanacak enflasyon bilgilerinin de fiyatlama açısından değerli bir diğer unsur olduğunu vurguladı.

Analistler, bugün yurt içinde ödemeler istikrarı ve işsizlik oranı ile yurt dışında ABD’de hazine bütçesi istikrarının takip edileceğini belirterek, teknik olarak endeks sözleşmesinde 6.600 ve 6.700, 6.500 seviyelerinin direnç konumunda olduğuna dikkat çekti. 6.400 nokta ise pekiştirme konumundadır.

Öte yandan, cari hesabın Nisan ayında 4,47 milyar dolar açık vermesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu