Haber

WSJ: Ukrayna, Türkiye’den ‘Kırım’da tahıl yüklü olduğu iddia edilen’ gemiye el koymasını istedi

Ukrayna, tahıl anlaşması kapsamında gemilerin denetlenmesi konusunda gergin bir dönemden geçerken, Türkiye’den bir gemiye el koymasını istedi.

WSJ’nin Kiev ile Ankara arasındaki yazışmalardan yola çıkarak verdiği habere göre, Panama bandıralı ve Dubai merkezli bir şirkete ait ‘Bomustafa O’ gemisi Pazartesi günü Türkiye’ye geldi.

Savcılık Ukrayna’nın kendisine ait saydığı topraklara 19 bin ton arpa yüklendi.ancak arpanın bir kısmının Kırım’ın Kerç Boğazı’ndaki limanda demirli olduğu sırada gemiden boşaltıldığını kaydetti.

Gemiye el konulmasını ve mürettebatın tutuklanmasını talep eden Kiev makamı, ayrıca değerlendirme için tahıl örneklerinin alınmasını talep etti.

WSJ, Türk tarafının Ukrayna’dan gelen talebe nasıl yanıt vermediğini yazmazken, Türk yetkililer WSJ’nin Konuyla ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

Ukrayna tarafının gemi kontrol prosedürlerini ihlal etmesi ve gemi sahiplerinden rüşvet talep etmesi nedeniyle tahıl koridorunda kriz çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova,İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nde tahıl anlaşması kapsamında gemilerin kontrolünde yaşanan zorluklara ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna tarafının gemi kontrol prosedürlerini alenen ihlal etmekten ve gemi sahiplerinden rüşvet talep etmekten çekinmediğini vurguladı. ticari çıkar uğruna gemilerin.

İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nden bir BM yetkilisi Sputnik’e yaptığı açıklamada, 17 ve 18 Nisan’da kesintiler olduğunu doğruladı ve “Rusya Federasyonu ve Ukrayna heyetlerinin tahıl girişimine katılacak yeni gemiler üzerinde anlaşmaya vardıkları BM ve Türkiye üzerinden yapılan müzakerelerin ardından dün (19 Nisan Çarşamba) denetimlere yeniden başlandı. Denetimler bugün de devam ediyor.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu