Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İMECE mesajı: Milli teknoloji hamlelerimizin meyvelerini topluyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, lansman sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Aziz milletim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün sizlere güzel bir haber vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Deprem felaketiyle sarsıldığımız bir dönemde ülkemizin uzayda tarihi anlarına tanıklık ediyoruz.
Sabah erken saatlerde İMECE uydusunu uzaya gönderdik. Tüm aşamalarda emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Jeopolitik rekabet sadece Dünya’da değil, Uzay’da da devam edecek gibi görünüyor. Şu anda birçok gelişmiş ülke, stratejik olarak değerli gördükleri uzaya yatırım yapıyor.
Son 20 yılda yaptığımız yatırımların yanı sıra ulusal uzay programını açıklayarak hedeflerimize koşmaya başladık. Milli Teknoloji atılımımızın meyvelerini toplamaya başladık. Alanında uzman mühendislerimiz, yetenekli bilim insanlarımız ve TEKNOFEST gençlerimizle sağlam bir birliğe sahibiz. İMECE ülkemize stratejik yetenek kazandıracak. Yerli ve milli uydumuz İMECE’ye hayırlı olmasını diliyorum.
Türkiye Yüzyılının müjdecisi olarak ülkemizin ilk yüksek çözünürlüklü uydusunu gururla uzaya gönderdik. İMECE uydusu, manzara çözünürlüğü, iletişim hızı ve hareketlilik açısından Türkiye’nin en gelişmiş yer gözlem uydusu olacaktır.
Ülkemizi küresel teknoloji liginde en üst sıralara taşımayı hedefleyen milli teknoloji hamlemizin meyvelerini topluyoruz.
İMECE uydusu ile bir gözlem uydusu için gerekli tüm alt sistemleri kendimiz tasarladık, ürettik, monte ettik, entegre ettik ve test ettik.
Küresel uzay ekonomisinin büyüklüğü 2009’da 245 milyar dolardan 2021’de 469 milyar dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu