Haber

Kızılay’ın yaptığı bağış çağrısının ardından kan stokları günde 25 bin adede yükseldi.

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Ramazan Saygılı, “Deprem sonrası alınan bağışlarla 90 bin adet ile tüm depremzedelerin kan ihtiyacı yüzde 100 oranında karşılandı. Ancak ramazan ayında stoklar 20 bin adede kadar düştü. Çağrılarla birlikte tüm depremzedelerin kan ihtiyacı yüzde 100 oranında karşılandı. Yaptığımız bu oran son 3 günde günlük 25 bin adede yükseldi ve toparlanma trendine girdi.” dedi. Saygılı, “Ulusal kan stokumuzu 50 bin ve üzerine çıkarabilmemiz için tüm kan dostlarımızı bağış yapmaya davet ediyoruz.”

Türk Kızılayı Genel Sekreteri Ramazan Saygılı, Pazarcık ve Elbistan’da yaşanan deprem felaketlerinin ardından vatandaşların kan bağışı davetlerine yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Deprem nedeniyle kan ihtiyacı olan vatandaşların tüm ihtiyaçlarının yüzde 100 oranında karşılandığını vurgulayan Saygılı, “6 Şubat’ta yaşanan büyük deprem felaketinin ardından vatandaşların duyarlılığı ve yoğun desteği sayesinde Kızılay’ın ulusal kan stoğu seviyesi 90 bin adet seviyesine yükseldi.Böylece vatandaşlarımızın ve tüm hastanelerin depremde kan ihtiyacı yüzde 100 oldu.Yüzde 100 alındı” dedi.

ÇAĞRILAR ETKİ GÖSTERİYOR; STOKLAR 25 BİN ADETE ÇIKTI Her yıl olduğu gibi Ramazan ayının başlamasıyla birlikte kan stoklarının önemli ölçüde azalmaya başladığını söyleyen Saygılı, ulusal kan stoklarının günde 50 bin ünitenin üzerine çıkarken 20 bin ünite seviyelerine kadar gerilediğini söyledi. Kızılay’dan ‘önemli duyuru’ başlığıyla telefonların geldiğini hatırlatan Saygılı, “Kızılay’ın son 3 günde aldığı kan bağışı, hastanelerin günlük kullanımını aştı. Ulusal kan stokları Stokları günde 25 binin üzerinde artmaya devam ediyor Öyle ki geçen yıl Ramazan ayına göre günde yaklaşık yüzde 25 daha fazla bağış aldık Yukarı doğru bir yumuşama var ama yeterli değil . Ulusal kan stokumuzu 50 bin ve üzerine çıkarmak için ihtiyaç duyulan tüm kan, dostlarımızı bağış yapmaya davet ediyoruz.” KAN SERVİS ÜNİTELERİ İFTARDAN SONRA DA AÇILACAK

Ramazan Saygılı, Kızılay kan bağışlarının devam etmesi ve stokların tekrar istenilen seviyelere gelmesi için çalışma saatlerinin değiştiğini ve iftardan sonra kan servis ünitelerinin açık tutulacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu