Haber

Demirtaş’a hakaret etti, takipsizlik kararını ‘benim değil’ dediği hesaptan paylaştı

Edirne Cezaevi’nde 6,5 yıldır tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a iki AİHM ve bir Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hakaret eden Twitter kullanıcısı Haydar Zirek, aynı hesaptan ‘takipten çekilme’ kararını paylaştı. ‘hesap sahte’ dedi ve dava açıldı.

Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine göre Aydın’da yaşayan Haydar Zirek, 7 Aralık 2021’de Twitter’da “Bağırarak tekrarlıyoruz, sen çocuk katilisin Demirtaş.” Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları, Zirek hakkında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

AVUKATLAR ERDOĞAN’IN KARARINI ÖNLEM OLARAK BELİRLEDİ

Demirtaş’ın avukatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kabahat dilekçesindeki “katil” ibaresi nedeniyle açılan davayı hatırlatarak, “Yargıtay, yargılama sonunda verilen beraat kararını bozdu ve ceza istendi. Ancak müvekkil için şartlar kastın daha ağır bir şekli olan ‘çocuk katili’ düzeyine taşınmıştır. Hiç şüphesiz ‘çocuk katili’ bir kişiye atfedilebilecek en ağır, en kırıcı, en aşağılayıcı sözlerden biridir. Müvekkilimizi ifade özgürlüğü içinde ‘çocuk katili’ olarak değerlendirmek mümkün değildir.”

‘HESAP BENİM DEĞİL’ SAVUNMASININ TAKİP EDİLMESİ

Haydar Zirek, “Twitter adlı sosyal medya platformunda müşteki aleyhine paylaşım yapmadım. Söz konusu Twitter adresini kullanmıyorum. Hakkımda açılmış fake hesap olabilir. Hakkımdaki suçlamaları reddediyorum” dedi.

21 Eylül 2022’de Zirek hakkında “söz konusu hesabın kimler tarafından kullanıldığı tespit edilememiş” ifadesinin ardından takipsizlik kararı verildi.

KARARI AYNI HESAPTAN PAYLAŞMAK

Ancak Haydar Zirek, “bana ait değil” dediği Twitter hesabından Demirtaş’a hakaret içeren cümlelerle takipten çıkma kararını paylaştı. Demirtaş’ın avukatları bu paylaşımı fark edince Zirek hakkında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir kez daha kabahatli suç duyurusunda bulundu.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı bu kez Zirek hakkında iddianame hazırlayarak Aydın Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Zirek iddianamede sosyal medya hesabının kendisiyle ilgili olmadığını belirtmesine rağmen takipsizlik kararını aynı hesap üzerinden paylaştığı belirtilmiş ve “ifadeleri doğrulanamaz” gerekçesiyle cezalandırılması istenmişti. saygı duymak”. İddianame kabul edildi, Zirek’in yargılanmasına Aydın 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu