Ekonomi

Gram altında tüm zamanların rekoru

ABD kaynaklı ekonomik gelişmeler para ve emtia piyasalarını hareketlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında gelmesi ve enflasyonun üst üste 12’nci kez gerilemesi nedeniyle altının ons fiyatı yükseldi.

ABD VERİ HAREKETLERİ PİYASALARI

ABD perakende satışları ve sanayi üretimindeki gerilemenin etkisiyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayındaki toplantısında son kez faiz artırımına giderek bir sonraki dönemi bekleyeceği beklentileri güçlendi.

Piyasalarda fiyatlanan bu gelişmenin etkisiyle altın ons başına 1984 dolara kadar yükseldi ve yaklaşık 2 ayın zirvesine yaklaştı. Altının onsu en son 24 Mayıs’ta 1985 dolarında görüldü.

GRAM ALTIN ​​DÜN 1700 LİRAYI GEÇTİ

Önceki gün 1655 liradan başlayan gram altın, yurt içi kurlardaki yukarı yönlü hareket ve onstaki yükselişin etkisiyle 1700 lirayı geçti. 1718 liraya yükselen gram altın günü 1712 liradan kapattı.

BUGÜN TENS ALTINDA SON DURUM NEDİR?

Bugün 1978 dolardan başlayan ons altın bu dakikalarda yatay bir seyir izleyerek açılış seviyesinden süreci izliyor. Ons altında en düşük seviye 1974 doları, en yüksek seviye ise 1979 doları oldu.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR

Haftanın üçüncü gününe 1710 liradan başlayan gram altın, 1734 lirayı görerek yeni rekor kırdı. Gram altın 1712 lirada işlem görürken, gün içinde en düşük seviye olan 1705 lirayı test etti.

DOLAR VE EURO REKOR DÜZEYLERDE

Dolar/TL yükselişini sürdürüyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 26,93 seviyesinde hareket ediyor. Euro/TL 30,23 civarında.

Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararının piyasa beklentilerini karşılamaktan uzak olabileceği endişesiyle dolar/TL yeniden yükselişe geçti.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NDA

TL yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla değer kaybetti. 27.05 seviyesinde tarihi zirve oluşurken, piyasalar Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararı ve Para Politikası Kurulu’ndaki (PPK) mesajlara odaklandı.

Reuters anketine göre Merkez Bankası’nın geçen ay kademeli başlaması
Bir hafta vadeli repo faizini 500 baz puan artırarak yüzde 20’ye çekerek faiz artışlarının devam etmesi bekleniyor.

Haziran ayında 650 baz puanlık faiz artışına giden Merkez Bankası, politika faizini yüzde 15’e indirmiş ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkılaştırmaya devam edeceğini açıklamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu