Ekonomi

Depremzedelere hakaret ve küfür edenleri ‘utandıracak’ görüntü

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı adaylarının yeterli oy oranına ulaşamaması nedeniyle seçimlerin ikinci tura ertelendiğini açıkladı.

Böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci yarışta yarışacak.

DEPREM MAĞDURLARI SÖYLEDİ BAŞKAN ERDIOĞAN

6 Şubat depreminden etkilenen 11 ilin Diyarbakır dışında 10’unda vatandaşlar Cumhur İttifakı’nı tercih etti.

  • Seçimin belirsiz sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş’ta yüzde 71,8, Hatay’da yüzde 48, Adıyaman’da yüzde 66,2, Malatya’da yüzde 69,3, Gaziantep’te yüzde 59,7, Adana ve Elazığ’da yüzde 50,8, Kilis’te yüzde 65,5, Osmaniye’de yüzde 62,3 ve yüzde 62,3 oy aldı. Şanlıurfa.

DEPREM MAĞDURLARINDAN NEFRET

Öte yandan AK Parti’nin 48, MHP’nin 10 milletvekili vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deprem bölgesinde sandıklardan çıkışının ardından kin kusan muhalefet seçmeni ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu.

DEPREM BÖLGESİ DÜNYADA GÖRÜNMEZ, HIZLI YUKARIYIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta 11 ili etkileyen depremin ardından; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Emlak Konut ve İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü’nün de katkılarıyla kalıcı sarsıntı evleri ve köy evleri yapımına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, TOKİ Emlak Konut ve İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, depremden etkilenen 11 ilde 506 bin 739 konut ve toplamda 143 bin 271 köy evi olmak üzere toplam 650 bin 10 kalıcı deprem konutu yapılacak. Kahramanmaraş’ta depremler İlk etapta 319 bin deprem konutunun bir yılda teslim edilmesi planlanıyor. Toplam 124 bin 352 konut, 160 bin 588 köy evi ve 5 bin 173 ahır için ihale süreci tamamlandı.”terimler yer aldı.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “yüzyılın felaketi”Kahramanmaraş olarak tanımlanan Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen iki büyük depremin ardından inşa ettiği deprem evleri ile şehirleri yaralarını sararak diriltiyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Emlak Konut ve İnşaat Genel Müdürlüğü tarafından deprem bölgesinde yaptırılan kalıcı konut ve köy konutlarında; Şehirlerin kültürünü yaşatacak ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir anlayışla tasarlanan projelerin hayata geçirildiği açıklandı.

“İLK KÖY EVLERİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN TESLİM EDİLDİ”

Afet sonrası inşa edilen ilk köy evleri, Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde Gaziantep’in Nurdağı ilçesine bağlı Belpınar ve Mesthüyük köyleri ile Kahramanmaraş Türkoğlu Özbek köyündeki vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle teslim edildi. .

“BUTLARDA RADYATÖR TEMEL ÜZERİNDE TÜNEL KALIP SİSTEMİ KULLANILACAK VE YERLİ MİMARİ KORUNACAK”

11 ilde yürütülen diğer 11 ustalık çalışması çerçevesinde Türkiye’nin önde gelen mimarları ile yapılan konutlar, bilimsel olarak en doğru ve sağlam temel olarak kabul ediliyor. radye temel üzerine tünel kalıp sistemi ile, yerel mimariye uygun şekilde inşa edilmiştir. Zemin artı 3-4 katı aşmayacak ve 105 metrekare alana sahip olacak daireler 3+1 daire olarak planlanıyor.

“5 FARKLI TİPTE YAPILACAK KÖY EVLERİ; TEK KAT VERANDISLI YAŞAM KOŞULLARI VE YEREL MİMARİ DÜŞÜNÜLEREK TASARLANMIŞTIR”

Köyleri yeniden ayağa kaldırmak amacıyla inşa edilen köy konutlarında da farklı gereksinimler göze çarpıyor. 5 farklı tipte yapılacak köy konutları; Yerel mimari ve yaşam koşulları göz önünde bulundurularak tek katlı, verandalı olarak tasarlanmıştır. Yapım süreci Yapı İşleri Genel Müdürlüğü (YİGM) tarafından yürütülen köy evlerinin tüm tip planları ortalama brüt 122-127 m2, net büyüklükleri 102-106 m2 olacak şekilde planlandı. ve her tipte 3+1 oda. Hayvancılıkla uğraşan ve ahırları kullanılamaz hale gelen vatandaşlar için Bakanlık tarafından ahırlarla birlikte köy evleri yapılıyor.

Ahır tipleri brüt 85 metrekare, net 78 metrekare olarak planlandı. 100 haneden fazla olan köylerde ise köy konağı, cami veya cemevi planlanarak projeler hazırlanır.

  • “TÜRKİYE’NİN ULUSAL RİSK KALKANI MODELİ ŞEHİRLERİ TARİHİ, KÜLTÜRÜ, DEMOGRAFİSİ, SANAYİ VE ALTYAPI İLE YUKARILARA ÇIKARMAK HEDEFİ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından devam eden inşaat çalışmalarında bilimsel alt yapıya ilişkin yapılan açıklamada, “Şehirlerimizin deprem, sel, kuraklık gibi afetlere karşı daha hazırlıklı olması için oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli ile şehirlerin tarihi, kültürü, demografisi, sanayisi ve altyapısıyla bir bütün olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.”kelimeler yer aldı.

“TOKİ Emlak Konut ve İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen 11 ilde toplam 506 bin 739 konut ve 143 bin 271 köy evi ile 650 bin 10 deprem konutu yapılacak”

Devam eden inşaat ve canlandırma çalışmaları kapsamında güncel bilgilere yer verilen bakanlık açıklamasında şu ifadeler paylaşıldı:

“TOKİ Emlak Konut ve İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen 11 ilde 506 bin 739 konut ve 143 bin 271 köy evi ile toplam 650 bin 10 deprem konutu yapılacak. İlk etapta 319 bin deprem konutunun bir yılda teslim edilmesi planlanıyor. Toplam 124 bin 352 konut, 160 bin 588 köy evi ve 5 bin 173 ahır için ihale süreci tamamlandı.”

“11 ilde yapılacak konut ve köy evi sayıları şöyle açıklandı:

Adana:

12 bin 492 hane, 2 bin 438 köy evi

Adıyaman:

49 bin 934 hane, 23 bin 640 köy evi

Diyarbakır:

16 bin 500 hane, 2 bin 361 köy evi

Elazığ:

7 bin 452 konut, köy lojmanı yok

Gaziantep:

29 bin 751 hane, 12 bin 607 köy evi

Hatay:

216 bin 733 hane, 34 bin 129 köy evi

Kahramanmaraş:

81 bin 987 hane, 30 bin 310 köy evi

Rapor:

1.643 hane, 2.628 köy evi

Malatya:

70 bin 1 konut, 25 bin 302 köy evi

Osmaniye:

12 bin 243 hane, 6 bin 856 köy evi

Şanlıurfa:

8 bin 3 hane, 3 bin köy evi

“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 11 ilde ihale edilen konut ve köy evi sayıları şu şekilde açıklandı:

Adana:

1.682 konut

Adıyaman:

TOKİ’den 3 bin 903, Emlak Konut’tan 21 bin 854 olmak üzere toplam 25 bin 757 konut, 6 bin 540 köy konutu ve 848 ahır.

Diyarbakır:

6 bin 40 hane, 300 köy evi

Elazığ:

1.887 konut

Gaziantep:

16 bin 734 hane, 5 bin 107 köy evi ve 989 ahırHatay:

24 bin 857 hane, 6 bin 847 köy evi ve 942 ahır

Kahramanmaraş:

24 bin 145 hane, 7 bin 853 köy evi ve 1.359 ahır

Rapor:

1.854 hane, 486 köy evi

Malatya:

13 bin 975 hane, 7 bin 131 köy evi ve 679 ahır

Osmaniye:

3 bin 685 hane, 1,55 köy evi ve 89 ahır

Şanlıurfa:

3 bin 736 hane, 917 köy evi ve 267 ahır

“ALLAH BİZİ KARDEŞLERİMİZİ UNUTMAYIN”

Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum paylaştı.

Bakan Kurum, yaptığı paylaşımda deprem bölgesinde hızla yükselen afet evlerine yer vererek şu ifadeleri kullandı:

Asrın felaketinin ardından 11 ilimizde ilk andan itibaren milletimizin yanında olduk.

14 Mayıs’ta afet mağduru kardeşlerimiz Cumhurbaşkanımıza güvenlerini ve desteklerini gösterdiler.
Tanrı hepsini kutsasın.

Allah bizi kardeşlerimize mahçup etmesin.

Söz verdiğimiz gibi 1 yıl içinde tüm yaraları sararak vatandaşlarımızı evlerine kavuşturacağız.

DEPREM MAĞDURLARINDAN TEPKİ

AK Parti’nin Adıyaman’da 14 Mayıs seçimlerinde yüksek oy almasının ardından sosyal medyada Adıyaman’da ve afet bölgesinde yaşayan halka yönelik hakaretlere depremzedelerden sert tepki geldi.

“BU ŞEYLER TÜRKİYE’YE VE MİLLETİMİZE HAYIR GETİRMEZ”

Kendilerine yapılan hakaretlere tepki gösteren depremzedeler şu sözleri kullandı:

Bunu yapanlar kesinlikle Yahudi, Ermeni, dış güçlerin yağmacıları değildir. Kendisine yardım eden kişi, yardım ettiğini beyan ederse, bu yardım sayılmaz. Herkes yardım etti ama bu hakaretleri yapanların yardım ettiğine inanmıyoruz. Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalışıyorlar. Daha önce çeşitli bahanelerle geldiler ama milletimiz onlara da gereken dersi verdi. Tek dertleri Türkiye’yi karıştırmak. Bunların hiçbiri Türkiye’ye, milletimize bir hayır getirmeyecektir. Bizlere binlerce kez yardım eden herkesten Allah razı olsun.

“BU ÇOK FARKLI”

Hatay’da esnaf olarak çalışan Bülent Çam, depremin Allah’tan geldiğini belirtti. “Tanrı’dan gelen bir şey yüzünden insanların yargılanmasında bir sorun var. Desteklediler, aynı durumda olan insanlar. Zihniyetleri çok farklı, Allah’tan korkmuyorlar. Recep Tayyip Erdoğan elinden geleni yapıyor. Bunu söyleyenler hayal görüyor. Bu insanlar hayal görüyor. İnsanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Allah Recep Tayyip Erdoğan’ı korusun, ikinci turda seçimi rahatlıkla kazanacağız.söz konusu.

“BAĞLANDIM”
Üniversite öğrencisi Mustafa Aslan, depremin üzerinden 3 ay geçtiğini hatırlattı. “Bunu söyleyenlerin insanlığına kalmış bir şey. Deprem oldum, amcamı kaybettim. Bunu söyleyenleri şiddetle kınıyorum. Bunu söyleyenleri insan olarak görmüyorum. Önümüzde kimse yok. O yazıları okuyunca üzüldüm. Bizimki hayat değil mi? Depremin ilk aylarında büyük yardım geldi. Dayanışma var, bizi önemsediklerini düşündüm. Ancak bu mesajı okuduğumda bende bu algı yoktu. Depremi Erdoğan’ın yaptığı iddia ediliyor. İkinci ilaçta Erdoğan’a vereceğiz, güveniyoruz”dedi.

“HERKES İŞİNE UYGUN YAPAR”

İş adamı Mustafa Kicevi, şunları söyledi: “Yolda arkadaşımla bu konuyu konuştum. Demek ki insanlar rant peşinde. Acıma hakkında, depremzedelere yardım. Bu bir doğal afetti. Bunu ne bir siyasetçi ne de bir yönetici istemez. Devlet elinden geleni yapmaya çalıştı. Bu mesajları bildiğimiz için hiç şaşırmıyoruz. Erdoğan’ın sağdan soldan yapacağına inandığı için Hatay’da bu kadar oy aldı. Erdoğan ikinci tıpta fark yaratacak, benim görüşüm bu. Herkes kendi işini yapar. Hatay bir ay sonra terk edildi. Buna şaşırmadık. Bize kiralık yardım göndermişlerse bizim için esasen geçersizdir.”sözlerini verdi.

 

KAYNAK: HABER7

kemaliyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu