Sağlık

Depresyonda olan kişi yalnız bırakılmamalıdır!

İSTANBUL (İGFA) –Psikiyatrist Dr. Öğretim Üyesi Elvan Çiftçi, depresyonda olan bireylere iş ve özel hayatlarında nasıl davranılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Depresyonun bir karakter zayıflığı ve zayıflığı olmadığını belirten Psikiyatrist Dr. Öğretim üyesi Elvan Çiftçi, depresyonun psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Çiftçi, “Vücudunuzun herhangi bir yeri rahatsız olduğunda bunu hastalık olarak tanımlarsınız, bedensel ve ruhsal bir hastalıktır” dedi. 2 haftayı geçerse soruna depresyon diyoruz” dedi.

Bu arada depresyonu fark edilen kişinin izole edilmemesi gerektiğine işaret eden Psikiyatrist Dr. Öğretim Üyesi Elvan Çiftçi, depresyondaki eşe mümkün olduğunca sabırlı olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Çiftçi, eşlerden birinin depresyonu varsa profesyonel yardım alınması gerektiğini çünkü tedavi edilmeyen depresyonun boşanmalarda etkili olduğunun altını çizdi.

İki tarafın da keyif aldığı şeylerin birlikte yapılmaya çalışılabileceğine işaret eden Çiftçi, “Spor yapmak, yürüyüşe çıkmak, sinemaya gitmek, sohbet etmek olabilir. Depresyondaki kişi için karanlık görünen şeyler, depresyondaki kişi için çok daha kolay olabilir. Bu olumlu yaklaşım depresyondaki eşi de etkileyecektir.Ümit aşıladığınızda sürecin daha kolay ilerlediğini fark edeceksiniz.Çevrenizdeki aksilikleri fazla ciddiye almamanızı ve yorulduğunuzda molalar vermenizi tavsiye ederim. Eşinizin depresyonunu bireysel olarak algılamamanız çünkü bu zorluklar aslında onun yaşadığı sürecin birer modülüdür.Bunu kişisel olarak algılamanız sizin daha öfkeli bir insana dönüşmenize neden olur. Boşanan çiftlerden bazılarının tedavi edilmemiş depresyon hastaları olduğunu bildiğimiz için profesyonel takviyeler alıyoruz” dedi.

dernekpazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu