Ekonomi

ABD ÜFE Temmuz’da beklentileri aştı

ABD’de ılımlı tüketici enflasyonu verilerinin ardından üretici enflasyonunda beklentilerin üzerinde bir tablo ortaya çıktı.

Ülkede üretici fiyatları temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler artışın yüzde 0,2 olmasını bekliyorlardı. Bir önceki ayda yüzde 0,1 olarak açıklanan bilgi, değişiklik yok şeklinde revize edildi.

Üretici fiyatları yıllık yüzde 0,8 arttı. Bu veri için beklenti yüzde 0,7 olarak belirlendi.

Temel göstergeler de beklentilerin üzerinde performans gösterdi. Aylık bazda gıda ve elektrik hariç üretici fiyatları yüzde 0,3 arttı. Beklenti yüzde 0,2 idi. Yıllık çekirdek üretici enflasyonu yüzde 2,4 oldu.

ABD’de son iki ayda ileri geri açıklanan tüketici fiyatları artışları iki yılı aşkın bir süredir en düşük seviyesinde olurken, Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu dizginleyebileceğine dair umutlar arttı.

Gıda ve enerji dışı fiyatları kapsayan çekirdek enflasyon ise ikinci ayda da yüzde 0,2 arttı. Manşet enflasyon beklentiler doğrultusunda aylık bazda açıklanırken, yıllık bazda yüzde 3,2 oldu. altındabırakıldı.

golbasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu