Haber

İsrail Savaş Helikopterleri Hamas Saldırısına Karşılık Verirken Seçici Olarak Hedef Alındı

İsrail’de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesi, 7 Ekim’deki Hamas saldırısına müdahale eden İsrail savaş helikopterlerinin, müdahalenin ilerleyen anlarında seçici olarak İsrailli sivilleri ve Hamas üyelerini hedef almaya başladığını iddia etti.

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesi, Hamas’ın 7 Ekim’de Gazze’den gerçekleştirdiği saldırıya İsrail Hava Kuvvetleri helikopterlerinin müdahale ettiği anlara ilişkin haber yayınladı.

İsrail ordusunun 9 Ekim’de sosyal medya hesabı X’te paylaştığı görüntüler de haberlerde kullanıldı.

Müdahale anına ait görüntülerde, savaş helikopterlerinden bölgeden kaçmaya çalışanlara ve araçlarına ağır silahlarla ateş edildiği görülüyor.

Apaçi helikopterlerinin ana filosu Gazze Şeridi’ne daha yakın olan Ramon Hava Üssü’nde konuşlanmış olmasına rağmen, ilk helikopterlerin saldırının başlamasından yaklaşık bir saat sonra bölgeye ulaştığı belirtilen haberde, helikopterlerin hedef aldığı kaydedildi. Hamas üyelerinin Gazze sınırındaki çitlerdeki boşluklardan İsrail tarafına girmesini engellemek.

Haberde, İsrailli pilotların Hamas ile İsrailli sivilleri ayırt etmekte zorlanması nedeniyle durumun karmaşıklaştığı, müdahalede önceliğin sınırdan İsrail tarafına giren Hamas veya Gazzeli grupların akışının durdurulmasına verildiği iddia edildi.

Müdahalenin ilk anları ve sonrası

Raporda, “Binlerce casusa yönelik saldırıların başlangıçtaki hızı şaşırtıcıydı, ancak pilotlar sonunda saldırılarını ve özenle seçilmiş hedefleri yavaşlattı” dedi. tezi yer aldı.

İsrail ordusunun müdahale sırasında yaşadığı duruma ilişkin haberlerde şu ifadeler kullanıldı:

“Hamas teröristlerine yavaşça kalabalığın ortasına karışmaları ve ne olursa olsun hareketsiz kalmaları talimatı verildi. Böylece hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna ikna etmeye çalıştılar. Bu aldatmaca bir süre işe yaradı, ta ki Apaçi helikopterleri onları öldürmek zorunda kalana kadar. Tüm kısıtlamalardan kurtulun. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırt etmenin zor olduğunu fark etti.” “Bunu fark eden bazı kişiler, saat 09.00 sıralarında üstlerinden izin almadan, bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdiler.”

Yedioth Ahronoth’un haberinde, çatışmaların yoğun yaşandığı gün boyunca İsrail kuvvetlerine ait 28 saldırı helikopterinin yüzlerce 30 mm top mermisi ve Hellfire füzeleriyle çatışma bölgelerinde ateş altına alındığı kaydedildi.

İlk günkü hava operasyonlarının net bir organizasyondan yoksun olduğu iddia edilen haberde, “Ancak helikopter pilotları, şiddetli ve kaotik gökyüzünde çözüm buldu. Ateş koordinasyonunun ve hedef belirlemenin önemli bir kısmı pilotlara telefon görüşmeleri veya kanallar yoluyla geldi.” Kara kuvvetlerinden WhatsApp görüntüleri.” tezi yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu