Haber

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Gerginlik Yükseldi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayındaki olağan toplantısında AK Parti ile CHP’li meclis üyeleri arasında yaşanan gerginlikte bir meclis üyesi dengesini kaybederek yere düştü.

TBMM Başkanvekili Mustafa Özuslu’nun başkanlığında Kültürpark Fuar Alanı’nda toplanan mecliste gündem dışı açıklamalarda bulunan AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Özgür Hızal, inşaatta eksik demir ve hatalı beton kullanılması nedeniyle yıkım kararı verildiğini hatırlattı. Örnekköy’de belediyeye bağlı İZBETON firması tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi.

İZBETON’un kentsel dönüşüme dahil edilmesinden endişe duyduklarını, bunu İBB Başkanı Tunç Soyer’e defalarca ilettiklerini ancak yanıt alamadıklarını belirten Hızal, “Ne oldu? İzmir Büyükşehir Belediyesi” damgasını vurdu. Demir beton hırsızı’ 150 yıllık belediyenin geldiği nokta burasıdır.” söz konusu.

Ardından söz alan AK Parti Milletvekili Yusuf Demircioğlu valiziyle kürsüye çıktı.

Seçim süreci ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demircioğlu, “Tebrikler beklesek de kabul edemiyorsunuz. Millet İttifakı meclis üyelerimiz için bir bavul hazırladık. Bütçe görüşmelerinde çok patates, soğan hediye ettiniz. Defalarca bunu hediye ediyorum.Bavulumda büyüteç var hala seçim sonuçlarını göremedim’ diyenler için, hazmedemiyorum diyenler için gazoz var, hazımsızlığa iyi gelir.Aramızda öyle bir galibiyet almışız ki.” söz konusu.

Meclis Başkan Yardımcısı Özuslu’nun Demircioğlu’na tepki göstermesinin ardından salonda tartışma çıktı.

Özuslu’nun meclis oturumuna katılan zabıta görevlilerine valizi çıkarmaları emrini vermesinin ardından CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Maltepe dengesini kaybederek yere düştü.

Diğer meclis üyelerinin araya girerek tarafları sakinleştirmesinin ardından söz alan Meclis Başkan Yardımcısı Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne yakışmayan bir görüntü oldu. İlk defa oldu kusura bakmayın. .” söz konusu.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Murat Aydın, İzmirlilerin bu görüntüleri hak etmediğini belirterek grup adına özür diledi.

Aydın, Örnekköy’deki kentsel dönüşüm projesi için alınan yıkım kararı hakkında da bilgi vererek, 8 şantiye ve 800 bin metrekare inşaat alanında 6 bin bağımsız bölüm yapıldığını, projenin her karışının denetlendiğini söyledi. Aydın dedi ki:

“Bir taşeron firma imalatında hata yapmış, kontrolörümüz tespitini yapıp inşaatı mühürlemiş. İmalat hatasını tespit edip ilçe belediyesine bildiriyor ve gereğini yapıyor. ‘Bu bizim belediyemizin firması’ demiyor. Karşıyaka Belediyesi de bizim partimizin belediyesidir” Burada dikkat çekilmesi gereken nokta şu: “Eğilip bükerek saçma sapan bir şeyler anlatarak işin tartışılmasını engellemeye çalışıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 300 veya 500 metrekarelik bu yapının yıkılmasını talep etti. Kusurlu üretimi yapan bedelini öder.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu