Haber

TCG Anadolu İstanbul’dan Ayrılıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi yerli ve milli üretim TCG Anadolu, İstanbul programını tamamlayarak İzmir’e gitmek üzere Sarayburnu’ndan ayrıldı.

Edinilen bilgiye göre, 10 Nisan’da hizmete giren ve 17 Nisan itibarıyla vatandaşların ziyaretine açılan TCG Anadolu, İstanbul programında 140 bin 55 ziyaretçiyi ağırladı.

Bugün saat 16.00-19.00 sıralarında Çanakkale Boğazı’ndan geçmesi planlanan TCG Anadolu’nun yarın İzmir’de olması bekleniyor.

TCG Anadolu’nun Özellikleri

Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe ve 9.200 metrekare büyüklüğe sahip.

6 helikopter aynı anda iniş kalkış yaparken, uçuş güvertesinin bulunduğu gemide SİHA’lar konuşlandırılabiliyor.

Toplam 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu’nun 30 yataklı hastanesi ve 2 ameliyathanesi bulunuyor.

TCG Anadolu, amfibi operasyonlar ve hava operasyonları başta olmak üzere insani yardım ve denetim gemisi görevlerinde de kullanılabiliyor.

27.500 ton deplasmanla Türk donanmasının en büyük harp gemisi olan gemide 11 güverte, 6 duraklı uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertede 4 mekanize çıkarma gemisinin konuşlandırılabileceği havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertesinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı işçi taşıyıcı (ZPT), 15 treyler ve 33 tip araç taşıma kapasitesine sahip.

TCG Anadolu, gemiye yakıt ikmali yapmadan Türkiye’den Japonya veya Avustralya’ya aktarma yapabilir.

karesihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu